DünyaGüncelKültür&Sanat

YDG 31. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’ni gençliğin coşkusuyla gerçekleştirdi! (Foto galeri)

Yeni Demokratik Gençlik (YDG), 31 yıldır düzenlediği ‘Gençlik Kültür ve Sanat Festivali'ni (GKSF) ‘Militarizme Karşı Gençliğin Öfkesini Kuşan! Örgütle, Örgütlen!’ şiarıyla Almanya’nın Frankfurt gerçekleştirildi.

Yeni Demokratik Gençlik (YDG) tarafından 31 yıldır düzenlenen ‘Gençlik Kültür ve Sanat Festivali (GKSF) bu yıl dünya çapında artan militarist politikaları nedeniyle ‘Militarizme Karşı Gençliğin Öfkesini Kuşan! Örgütle, Örgütlen!’ şiarıyla 11 Kasım 2023 tarihinde Almanya’nın Frankfurt gerçekleştirildi.

Festival öncesi Frankfurt ana garından festival salonuna ‘Gençlik Militarizme Karşı Sokağa!’ şiarıyla yürüyen gençler, konuşmalar ve sloganlar ile militarist politikaları teşhir eden bir eylem gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve açılış konuşmasıyla başlayan programda, emperyalist ülkeler başta olmak üzere dünyada artan militarist politikalara, savaşlara ve buna karşı gençliğin yürüttüğü mücadelelere vurgu yapıldı. Ardından jüri üyeleri tanıtıldı. Bu yıl GKSF’ye katılan jüri üyeleri müzik dalında Devrim Kavallı, Alev (Umuda Haykırış) ve Emre Kaya; şiir dalında Ali Rıza Orman, Kenan Taşkesen ve Sibel Kavak; halk oyunları dalında Niyazı Kılıç ve Birgül Karakaya oldu.

Sahne alan yarışmacıların yanı sıra, konuk olarak Ali Jiyan, S.Castro, Gökkuşağı Tiyatro Ekibi, Yetiş Yalnız Gençlik Korosu ve davul zurna ekibi sahne aldı.

Yetiş Yalnız Gençlik Korosu, ismini aldığı YDG onur üyesi Yetiş Yalnız’ın hem Avrupa’da mücadele ettiği yıllarda gençlik mücadelesine politik ve devrimci kültür sanat alanında kattıklarına hem de Dersim dağlarında yürüttüğü mücadeleye değinerek, Yalnız’ın eserlerini seslendirdi.

Politik rapçi S. Castro ezilen toplumların yaşadığı sorunları, çelişkileri, faşist saldırılar sonucunda katledilenleri ve halkaların mücadelesini taşıdığı rap eserlerini kitle ile paylaştı.

ATİK bünyesinde çalışmalarını yürüten Gökkuşağı Tiyatro Ekibi, birinci perdede bir devrimci tutsağın yaşadığı işkence, tecavüz ve bu doğrultuda yaşayabileceği korku ve cesareti; ikinci perdede ise İŞİD tarafından köleleştirilen ve sonrasında gerilla tarafından özgürleştirilen bir kadının yaşamını içeren bir tiyatro oyunu sahneledi.

Ali Jiyan ise, Kürt kültürünü ve Kürdistan coğrafyasında yürütülen mücadeleyi içeren eserlerini sahneledikten sonra genç kitleyi halayları ile coşturdu. Davul Zurna ise, ritim ve melodisiyle omuz omuza çekilen halaylara eşlik etti.

Ayrıca festivalde Rojava’da faaliyet yürüten, Nubar Ozanyan Ermeni Taburunun Filistin için hazırladığı tiyatro gösterimi gösterildi.

Avrupa’nın farklı alanlarından bir araya gelen YDG’liler ve dostları tarafından alternatif bir dünyanın alternatif kültürü ve sanat anlayışı ekesindeki çalışmaları sahnelendi. Burjuva yoz kültürüne karşı yıllardır geleneksel olarak sürdürülen Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nde bu yıl Müzik Grup, Solo Müzik, Şiir ve Halk Oyunları dallarında katılımlar sahnelendi. Öte taraftan çocuk katılımcılara derecelendirme yapılmadan ödüller verildi.

Coşkulu geçen festivalde RebellKommunistischer AufbauFreie Deutsche JugendYoung Struggle ve Yeni Demokrat Gençlikadına temsilciler konuşmalarını gerçekleştirdi.

Yeni Demokratik Gençlik (YDG) Eşbaşkanı tarafından gerçekleştirilen konuşmasında Filistin’de, Rojava’da, Ukrayna’da yürütülen savaşlar, işgaller ve halkların mücadelesine değinildi. Emperyalist güçlerin karlarını yükseltmek için ‘böl-parçala-yönet’ politikasıyla giriştikleri vekalet savaşları, Ukrayna’da olduğu gibi doğrudan yürüttükleri savaş ve işgalleri teşhir eden ifadelerle süren konuşmada, Avrupa coğrafyasında okullardan işyerlerine, sokaklardan evlere, medyadan kültür sanata kadar toplum içerisinde yaygınlaştırılan militarist politikalara vurgu yapıldı. başkan, buna karşı mücadele etmenin tüm alanlarda olduğu gibi kültür sanat alanında da önemli olduğunu ve bundan kaynaklı devrimci kültür-sanat anlayışını gençlik içerisinde yaygınlaştırma amacıyla YDG tarafından ısrarlı bir şekilde gerçekleştirilen ‘Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nin önemi belirterek sözlerini sonlandırdı.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu Eşbaşkanı (ATİK) tarafından gerçekleştirilen konuşmada da ilk olarak devrimci kültür ve sanatın gençlik çalışmasındaki önemine değinildi. Konuşmasının devamında mücadele vurgusu yapan eşbaşkan, “Dünyada her gün on binlerce, yüz binlerce insan ölüyor. Her gün açlık, yeterli ve sağlıklı beslenememe ve tedavi yoksunluğundan dolayı on binlerce çocuk ölüyor. Her gün binlerce insan “iş kazası”ndan ölüyor. Binlerce kadın sağlıklı beslenememe, hastalık ve kötü yaşam koşullarından ölüyor. Yüzlercesi veya binlercesi erkek şiddeti sonucu öldürülüyor veya ölüme zorlanıyor. İşsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı sadece yaşam koşullarını daha kötüye götürmüyor. Yaşam koşularını, yaşam kalitesini, değer yargılarını düşüreceği gibi geleceğe umutsuzluk, sağlık ve psikolojik sorunların artışını da beraberinde getirmektedir. İçinde bulundukları ekonomik krizi öteleyerek varlığını sürdürmek isteyen kapitalist sermaye ve onların hükümetlerinin işçi sınıfı ve emekçi halka yönelik saldırıları artmakta, işçi ve emekçilerin birliğini parçalamak için krizin faturasının büyük parçasını göçmen emekçilere yükleme peşindedir” ifadelerini kaydetti.

Yeni Kadın ise, yaptığı konuşmasında savaşlarda özellikle kadınların durumuna değinerek, şu ifadelere yer verdi:

“Emperyalist güçlerin tüm dünyayı tahakküm altına alma hırsı ve enerji kaynaklarını kontrol etme arzusu yaşadığımız savaşların, şiddetin ve yıkımın en büyük nedenidir. Savaşın yarattığı şiddet ve düşmanlık, dünyanın her yerini savaş alanı, özellikle kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkesi savaşın hedefi haline getirmektedir. Militarizm insana baktığında savaşçı insan ister. Bu heteroseksüel erkektir, bir de onu doğuran, bakan, besleyen olarak kurguladığı heteroseksüel kadın ister. Engelli bir birey ya da LGBTİ+ bireyler ise militarizmin, savaşçı erkek ve onu doğuran, bakan, besleyen kadın kalıplarına sığmaz.”

Son bölümde sahnelenen çalışmalarda derecelendirmeler neticesinde ödüller sahiplerini buldu.

Dereceye giren katılımcılar bu şekilde açıklandı:

Şiir dalında: Cenk Ulaş (Frankfurt) birinci, Berfin Barak (Duisburg) ikinci, Şevin Negüzel (Frankfurt) üçüncü olarak derecelendirildi. Şiir dalındaki jüri üyeleri yaptıkları konuşmada bu festivalin gençler için daha ileri adımlar atma açısından öncü rol oynaması gerektiğine değindi.

Müzik Solo dalında: Mehmet Ali Demirdağ (Stuttgart) birinci, Uğur Pektaş (Fransa) ikinci, Roni Mohammad (Frankfurt) üçüncü olarak derecelendirildi.

Müzik Grup dalında: KAGEF Erbane Ekibi (Frankfurt) birinci, Koma Cigerxwin (Nürnberg) ikinci olarak derecelendirildi. Müzik dalındaki jüri üyeleri tarafından yapılan konuşmada, devrimci kültür ve sanatta kadınların rolü ve genç kadınların katkısına değinildi.

Halk Oyunları dalında: Frankfurt AKM Halk Dansları Ekibi (Frankfurt) birinci, KAGEF Halk Oyunları Ekibi (Frankfurt) ikinci olarak derecelendirildi. İki ekip de Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nde yer almanın önemi ve mutluluğuna değindi.

Son olarak, her yıl Yetiş Yalnız Özel Ödülü olarak son bir yıllık mücadele yılında ön plana çıkmış olan bir şahıs veya duruma atfen verilen ödül bu yıl 30 yılı aşkın süredir insan hakları, basın özgürlüğü, LGBTİ+, kadın ve tüm azınlıkların hakları için mücadele eden ve bu doğrultuda çeşitli baskılara maruz kalan Eren Keskin’e verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu