DünyaGüncelKültür&Sanat

YDG’den ‘31. Gençlik Kültür Sanat Festivali’ne çağrı

Yeni Demokratik Gençlik (YDG), "Militarizme karşı gençliğin öfkesini kuşan! Örgütle, örgütlen!" şiarıyla 31’cisini örgütlediği 'Gençlik Kültür Sanat Festivali'ne katılma çağrısında bulundu.

“Militarist politikalara karşı 31. Gençlik Kültür Sanat Festivalinde buluşalım!” başlıklı yazılı açıklama yapan Yeni Demokratik Gençlik (YDG), 11 Kasım tarihinde Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleşecek olan gençlik festivaline katılım çağrısında bulundu.

Sistemin yoz ve bireyselci toplum yaratma saldırısına karşı kuruluşlarından beri devrimci ve kolektif bir kültür-sanat anlayışı ile mücadele ettiklerini ve bu anlayışla yıllardır ‘Gençlik Kültür Sanat Festivali’ örgütlediklerini kaydeden YDG açıklamasında, “Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’ni İnsanlık tarihi büyük mücadelelere ve direnişlere tanıklık etmiştir. Bu mücadele ve direnişlerde ezilenlerin en önemli silahı kuşkusuz kültür-sanat olmuştur. İşçilerin, ezilen halkların, kadınların büyük mücadeleler sonucunda yaratmış olduğu kazanımlar ve deneyimler kültür-sanata aracılığıyla diğer ezilen kitlelere aktarılmıştır ve aktarılmaya devam etmektedir. Bundandır ki kapitalist sistem egemenliğini kitleler üzerinde kurmak için toplumu kendi yoz ve bireyselci kültür-sanat anlayışıyla yetiştirmektedir. Yeni Demokratik Gençlik (YDG) olarak sistemin yoz ve bireyselci toplum yaratma saldırısına karşı kuruluşumuzdan itibaren devrimci ve kolektif bir kültür-sanat anlayışı ile mücadele ediyoruz. Yine bu anlayışla yıllardan beri büyük emeklerle Gençlik Kültür ve Sanat Festivalimizi düzenliyoruz. Bu sene ise “Militarizme karşı gençliğin öfkesini kuşan! Örgütle, örgütlen!” Şiarıyla 11 Kasım 2023’de Frankfurt’ta festivalimizi gerçekleştireceğiz” ifadeleri yer aldı.

Emperyalist-kapitalist sistemin içinde bulunduğu kriz ve yaşanan savaşlara dikkat çeken açıklamada, “Özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte tüm dünya için dönüm noktası olmuş durumda. Tüm devletler bu işgal sonrası taraflaşma içerisine girerek adeta yeni büyük bir emperyalist savaş tehlikesini artırmaya başlamışlardır. Son süreçte emperyalist ülkeler başta olmak üzere tüm devletlerin silahlanma yarışına girmesi ise bu riski daha da artırmaktadır. Elbette ki savaşların bu kadar yoğun olduğu bir dönemde egemenler en büyük gücü militarist politikalardan almaktadır. Bu politikalar ile yaşanılan krizin bedelini emekçilere ve halka kesmek istiyor. Gençliğe yönelik ise özel politikalar uygulayan sistem, militarist politikalarını da devreye sokarak yozlaşmanın ve bireyselci anlayışını gençlik içinde gelişmesini hızlandırmaktadır” denildi.

Gençliğe yönelik militarist politikaların arttığı bir dönemde festival örgütlediklerini belirten ve bunun sistemin saldırılarına karşı verebilecek önemli bir cevap olacağını ifade eden YDG açıklaması, “Bu sene de festivalimizin şiarını bu politik ortam içerisinde belirleyerek emperyalist kapitalist sistemin tüm militarist politikalarına karşı gençliğin direnişini kuşanarak mücadele etme çağrısı yapıyoruz. Festivalimizin devrimci kültür sanat anlayışının tüm kesimler tarafından sahiplenilmesi bizler açısından çok önemli bir yerde durmaktadır” ifadeleriyle devam etti.

Bu kapsamda bu yıl 31’sini gerçekleştirecekleri “Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’ne herkesi katılmaya davet eden açıklamada şöyle sonlandı:

“Gençliği festivalimize Müzik (Grup ve Solo), Halkoyunları ve Şiir-Öykü dallarında katılmayı ve eserlerini sunmaya çağırıyoruz. Yine yarışmanın yanı sıra festivalimizde konuklarımız olarak Yetiş Yalnız Gençlik Korosu, Ali Jiyan, S. Castro, Grup Âfaki ve Gökkuşağı Tiyatro Ekibi yerini alacak. Her katılımın emperyalist sistemin tüm saldırılarına karşı verdiğimiz mücadelede bizi daha da güçlendireceği inancıyla bir kez daha festivalimize başta gençlik olmak üzere tüm kesimleri davet ediyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu