Güncel

Yorum-Haber | Antakya depremin yıkıcı etkisi tüm ağırlığıyla sürüyor

Antakya'da depremin etkisinin ve halkın ihtiyaçlarının devam ettiği aktarılarak, "ğırlıklı olarak temel ihtiyaçlar üzerinden bir dayanışma ağı örüyoruz" denildi.

6 Şubat günü ard arda yaşanan iki depremin ve 20 Şubat günü olan son depremin, iktidarın rant ve talan politikasıyla yerle bir ettiği Antakya’da halk hala çok sayıda ihtiyacını karşılayamıyor.
Kentin belli noktalarında kurulan irili ufaklı çadır “Kentler” buraya gelen devletin asker polisinin ihtiyacını bile karşılayamaz durumda.

Kentte kimi yerlerde hayatın normale dönmesine yönelik emareler görülmeye başlandı. Ancak bu da devletin müdahalesi ve planlamasından öte halkın kendi insiyatifi ve çabasıyla gerçekleşiyor. Bazı yerlerde elektrik verilirken Antakya, Samandağ, Defne ve Harbiye merkezde elektrik büyük oranda yok. Kentte diğer bölgelerden gelen dayanışma temelli katkılar da ciddi bir düşüş söz konusu. Özellikle devletin resmi kurumları neredeyse hiç “yardım” vermiyor. Bu da bölge insanının geleceğe dair endişelerini arttırıyor. Halkın temel ihtiyacı diğer illere gidenlerin yavaş yavaş dönmesiyle birlikte çadır olarak görülüyor.

Partizan, “Dayanışma yaşatır” şiarıyla sürdürdüğümüz çalışmalarımız devam ederken ağırlıklı olarak temel ihtiyaçlar üzerinden bir dayanışma ağı örüyoruz. Bu kapsamda bugün (1 Mart) Altınözü ve Samandağ’ın köylerine, iç giyim ve hijyen ağırlıklı ihtiyaçları ulaştırdık. Diyebiliriz ki aradan geçen zamana rağmen depremin yakıcı ve yıkıcı etkisi hala büyük oranda devam ediyor” şeklinde çalışmalarına dair aktarım yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu