Güncel

Yüzde 94 engelli tutsak tahliye edilmiyor

Urfa T Tipi Hapishane'de tutsak bulunan Emin Güler isimli yüzde 94 engelli tutsak tahliye edilmiyor

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD)  Urfa Şubesi ve İHD Urfa Şubesinin hasta tutsak listesinde yer alan yüzde 94 bedensel engelli Emin Güler (32), başvurulara rağmen tahliye edilmiyor.  16 Aralık 2016’da gözaltına alınıp tutuklanan ve “örgüt üyeliği” gerekçesiyle 9 yıl hapis cezası verilen Güler’in 9 yıllık cezası 8 Kasım 2018’de Yargıtay tarafından onandı. Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishane’de tutulan ve sağ el ile ayağı tutmayan Güler’in sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan yüzde 94 bedensel engelli Güler, tüm çağrılara rağmen tahliye edilmiyor.

MA’dan Mahmut Altıntaş‘ın haberine göre Güler için yapılan tüm başvurular sonuçsuz bırakılırken son olarak götürüldüğü İstanbul’da Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen “cezaevinde kalabilir” raporuyla R tipi cezaevlerine sevkinin yapılmasına karar verildi.

Müvekkili Emin Güler’in tedavi hakkının engellendiğini aktaran avukat Ayşe Şehriban Demirel, Güler’in tedavi olmamasından dolayı Vertigo (Baş dönmesi, denge kaybı) ve omurilik zedelenmesi yaşadığını söyledi. Güler’in tedavisinin dışarda yapılması için yerel mahkemelere yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını sözlerine ekleyen Demirel, “Güler birçok kurumunda hasta tutuklu listesinde yer alıyor.  Müvekkilim ile ilgili ATK’ye başvuruda bulunduk. ATK birkaç ay önce Güler hakkında bir rapor düzenledi ve söz konusu rapor da Güler’in cezaevinde tahliye edilmeyeceği R tipi cezaevlerine sevkinin yapılmasını söyledi. Ancak R tipi cezaevleri hasta tutukluların koşullarına uygun değil. Hata tutuklular orada yalnızlaştırıldıkları için hastalıkları daha da artıyor. Emin Güler gibi hastalığı ağır olan hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması gerekiyor. Emin Güler ile ilgili yerel mahkemelere yaptığımız başvuruların ret edilmesi üzerine 6 ay önce Anayasa Mahkemesine (AYM) başvuruda bulunduk ancak henüz cevap gelmedi” dedi.

Siyasi tutsak oldukları için de ayrımcılığa uğruyorlar

Güler’in hastalığından dolayı sürekli fizik tedavisi görmesi gerektiğini vurgulayan Demirel, ancak hastane sevki yapılmadığından dolayı bu hakkın engellendiğini belirtti. Siyasi tutukluların cezaevi idarisi tarafından ayrımcılığa maruz kaldıklarına da değinen Demirel, şöyle konuştu:

“Hasta tutuklular bir yandan hastalıklarıyla mücadele ederken diğer yandan siyasi tutuklu oldukları için ayrımcılığa uğruyorlar.  Bunların başında İdari ve Gözlem Kurulları’nın ayrımcı kararları, görüntülü konuşamama, iletişim yasakları, basın yayın organlarına ulaşamama ve hasta sevkleri geliyor. Hasta tutukluların hastane sevkleri ya geç yapılıyor ya da hiç yapılmıyor. Hastane sevklerinin yapılması durumunda ise sevkler sırasında tutuklular ciddi hak ihlallerine maruz kalıyorlar. Ağız içi arama, kelepçeli muayeneye ve birçok hak ihlaline maruz kalıyorlar. Bu durum Emin Güler gibi fiziki engelli bulunan tutuklar üzerinde daha da zorlayıcı oluyor.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu