GüncelKadın

8 Mart’ta dört bir yandan kadınlar öfkesini haykırdı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için bir çok yerde kadınlar sokağa çıkarak, öfkesini, mücadelesini yükseltti.

İzmir

Kıbrıs Şehitleri caddesini isyanla dolduran İzmirli kadınlar, kadınların hayatını cehenneme çeviren bu düzeni yerle bir edeceklerinin altını çizdi. “Vardık, varız, var olacağız” diyen kadınlar eşit ve özgür bir yaşamı kuracaklarını söyledi.

İzmir’de kadınlar 8 Mart’ın coşkusunu sokağa taşıdı. “Kader değil patriyarkal kapitalizm. Yaşasın feminist isyan” pankartı ve “Jin, jiyan, azadi”, “Dem dema jin jiyan azadi ye”, “Devlet yoktu biz vardık”, “Hükümet istifa” sloganlarının öne çıktığı dövizlerle Kıbrıs Şehitleri caddesini dolduran kadınlar, kadınların hakkını gasp eden, katleden, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran, çocuk istismarının önünü açan, LGBTİ+’ları yok sayan ve on binlerce insanın katili olan hükümetin istifasını istedi.

Eski Leman Kültür merkezi önünden yürüyüşe geçen kadınlar halklara yönelik konuşmalarla, iktidarın olmadığı deprem bölgesinde depremzedelerle nasıl dayanıştıklarını anlattı. Rant için imar aflarına şehirlerin kurban edildiğini yok olan kültürel yapının önemsenmediğinin altını çizen kadınları, “Yıkılan şehirlerde hayvanların da yaşamı riskteydi” dedi.

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde kadınlar adına açıklamayı Nuray Öztürk, Selin Kurşun ve Özgün Başer okudu. Deprem bölgesinde çocuklara yönelik politikaların hatırlatıldığı açıklamada, “Siz de çok iyi biliyorsunuz biz çocuklarımızı ilk kez yitirmiyoruz ancak bu son olacak” denildi ve Cumartesi Annelerinin kararlılığından güç alındığının altı çizildi.

 

 

 

 

 

 

Eskişehir

Tarihin direnen kadınların mücadelesiyle yeniden yazıldığının altını çizen Eskişehirli kadınlar, iktidarın dayattığı düzenin koca bir enkaz olduğunu belirtti. Eskişehirli kadınlar, dayanışmayla özgür ve eşit bir dünya kuracaklarını vurguladı.

Eskişehir’de kadınlar bu yıl acı, yas ve öfkenin isyanla buluştu. Eskişehir Demokratik Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar katledilen on binlerce kişinin hükümetin politikaları sonucu ölüme mahkum edildiğinin altını çizdi; LGBTİ+’ları, kadınları, çocukları koruyan yasaları gasp eden, nefret söylemlerini körükleyen bu iktidara karşı hayatları ve hakları için direndiklerini vurguladı.

 

 

 

 

 

Ankara

Ankara’da kadınların 8 Mart için buluşma noktası Sakarya Caddesi oldu. Ankara Kadın Platformu ve Feminist Gece Yürüyüşü’nün ortak çağrısıyla gerçekleşecek eylem öncesi Sakarya Caddesi ablukaya alındı. “İsyanımız yasımızı aşıyor. Kadın dayanışması yaşatıyor” pankartını açan kadın ve LGBTİ+’lar on binlerce kişiyi ölüme mahkum edenin hükümetin politikaları olduğunu teşhir eden dövizler taşıdı.

Depremde katledilenleri anan kadınlar sorumlunun hükümet olduğunu haykırdı, depremden etkilenen halklarla dayanışma çağrısı yapıldı.

“Hükümet istifa” ve “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip” sloganlarının atan kadılar yürüyüşe geçtiği sırada polis barikat kurarak engellemeye başladı. Ancak kadınların kararlılığı sonrası polis barikatı açtı. Kadınlar Selanik Caddesine yürüdü.

Kadınlar Selanik Caddesinde basın metni okudu. Hükümetin sermaye odaklı, kadın ve çocuk düşmanı politikalarına işaret eden kadınlar, yaşamak için mücadele ettiklerinin atını çizdi.  “Erken evlilik” adı altında çocukların tarikat eliyle istismara maruz bırakıldığını vurgulayan kadınlar, “İktidar, İstanbul Sözleşmesinden çıkmakla bizi susturabileceğini, Yargıyı ele geçirmekle bizi yıldırabileceğini sanıyor ancak yanılıyor. Haklarımızın konuşulmasının dahi yasaklanmaya çalışıldığı bu baskı rejimine boyun eğmiyoruz. Sesimizi daha gür çıkarıyor, dayanışmamızı daha çok büyütüyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Dersim

Dersim Kadın Platformunun çağrısı ile Saat 17.00’de Sanat Sokağı’nda yüzlerce kadın “Hayatlarımızı enkaza çeviren bu düzeni örgütlenerek değiştireceğiz” şiarıyla bir araya geldi. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar sloganlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Yürüyüş boyunca “Hükümet istifa, jin Jiyan Azadi, Gülistan Doku Nerede, Susmuyoruz Korkmuyoruz Helal Etmiyoruz, Deprem değil rant öldürdü “sloganları ve zılgıtlar yürüyen Kadınlar depremde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Saygı duruşunun ardından Dersim Kadın Platformu adına Dersim Eğitim-Sen Şube Sekreteri Raife Yılmaz basın metnini okudu. Yılmaz, “Bundan 160 yıl önce bir 8 Mart günü New York’da tekstil işçisi kadınlar insanca yaşama ve çalışma koşulları için bir eşitlik mücadelesi başlattılar.

Çoğu kadın 129 kişi, bu haklı taleplerinin bedelini, atölyelerde çıkarılan yangınlarda canı ile ödedi. Bundan elli üç yıl sonra kadının insan hakları için savaş veren bir başka kadın, Clara Zetkin 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önererek kadınların mücadelesini tarihin sayfalarına yazdırdı. Bugün Dünya kadınları hayatı ve dünyayı kadınlardan yana değiştirmek için örgütlenmek için alanı dolduruyorlar ve en güçlü sesleri ile “Vardım, varım, var olacağım” diye haykırıyorlar. Eşitlik, adalet, özgürlük, emek, barış ve dayanışma için seslerini birleştirdiler. Bu uğurda mücadele vermiş kadınlardan devraldıkları bayrağı yine bugün de dalgalandırıyorlar” dedi.

 

 

 

 

Bursa

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolasıyla Bursalı kadınlar “hükümet istifa” sloganıyla yürüdü. Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla Fomara Meydanı’nda buluşan kadılar, Kent Meydanı’na yürüyüşünde “Soracak hesabımız yeniyi kuracak gücümüz var” diye vurguladı.

“Yıktığınız hayatları kadın dayanışması ile yeniden kuracağız” pankartın açıldığı eylemde iktidarın kadın, LGBTİ+ ve çocuk düşmanı politikalarının teşhir edildi. Açıklamada, bu siyasete boyun eğilmeyeceğinin altı çizildi. İktidarın deprem sonrası halkları ölüme mahkum ettiğinin altı çizilen açıklamada, depremlerin ardından bölgede yardım bekleyen depremzedelerin göçmen ve mülteci nefretiyle çaresiz bırakıldığı belirtildi.

8 Mart’ın tarihinin hatırlatıldığı açıklama, şöyle devam etti: “Hayatlarımızı yok sayan erkek egemen devlete karşı tek güvencemiz mücadelemiz, tek güvencemiz birlikteliğimizdir. Bugün burada kentlerimizi yeniden dayanışma ile inşa etmek için isyanımızla, öfkemizle bir aradayız. Biz kadınlar, şiddetin ve sömürünün olmadığı eşit ve özgür bir yaşamı birlikte mücadelemizle kuracağız. Yeniyi biz kuracağız. Yaşamlarımızı bizler savunacağız. Yaşasın kadın dayanışması.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu