EmekGüncel

Amasra madenci katliamında Bakanlıklar soruşturma izni vermedi

42 madencinin katledildiği iş cinayetinde savcılığın sorumlular hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla soruşturma izni istemesine rağmen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan hiçbir yanıt gelmedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında yaşanan iş cinayetinde 42 madenci yaşamını yitirmişti.

Kanun gereği 30 gün içinde karar vermesi gerekirken 69 gün geçmesine rağmen Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sorumlular hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla soruşturma izni istemesine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan hiçbir yanıt gelmedi.

Cumhuriyet’in haberine göre; Amasra’da geçen Ekim ayında 42 kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait maden ocağındaki iş cinayetinin ardından TTK ve bakanlık yetkilileri için istenen soruşturma izniyle ilgili karar yasal süre dolmasına rağmen verilmedi.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş ile birlikte TTK ve bakanlık yetkilisi 9 kişi hakkında 26 Aralık 2022’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla soruşturma izni istedi.

Söz konusu talep 29 Aralık’ta iki bakanlığa da ulaştı. Bakanlıkların kanun gereği 30 gün içinde konuya ilişkin bir karar vermesi gerekiyor.

Zorunlu hallerde 30 günlük süreye ek olarak 15 gün daha süre eklenebiliyor. Ancak soruşturma izni talebi üzerinden 69 gün geçmesine karşın bakanlıklardan Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’na halen bir yanıt gelmedi. Avukatlar ise CİMER’e başvuruda bulundu.

Avukat Derviş Emre Aydın, mevcut soruşturmanın “Olası kastla öldürme” kapsamında ele alınarak soruşturma izni beklenmeden yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Aydın, “İlgili soruşturma izni talep evraklarının bakanlıklara ulaştığı PTT kayıtlarından anlaşılıyor ve yasal süresi içerisinde cevap vermedikleri görülüyor. Mağdur madenci ailelerinin avukatları olarak yasal cevap süresi dolmuş olan soruşturma izni taleplerine ilişkin CİMER üzerinden bakanlıklardan bilgi isteyerek soruşturmanın sürüncemede bırakılmamasını talep ettik” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu