GüncelKadın

Adana Kadın Platformu’ndan açıklama

Adana Kadın Platformu, kentte 5'i şüpheli 21 kadının erkek şiddeti sonucu katledildiğini açıkladı.

Adana Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında SES binasında açıklama yaptı. SES Adana Şubesi Kadın Sekreteri Selma Çınkır, kadınların mücadele tarihine işaret ederek, erkek şiddetinin hız kesmeden devam ettiğini vurguladı.

Bu yılın ilk 9 ayında ülkede 214 kadının, Adana’da ise 16 kadının erkek şiddeti sonucunda katledildiğini aktaran Çınkır, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, 6284 Sayılı Yasa’nın etkili şekilde uygulanmaması, kadın örgütlerini kapatma girişimleri, Medeni Kanunu’nda ve anayasada “gerici düzenlemeler” nedeniyle kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışıldığını söyledi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Kadınların katledildiği bir ülkede yaşamaya alışmayacağız, bu durumu kanıksamayacağız. Kadınlara, çocuklara, LGBTİ+’lara karşı başlatılan ve devam eden bu kanlı savaşa ve eril zihniyetten kaynaklanan yıkıcı, yok edici savaşın her türüne karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Asıl meseleyi çözmek için yola çıkan biz kadınlar, önümüze çıkan engellemelerle hiç duraksamadan mücadele etmeye devam edeceğiz. Laik ve demokratik bir ülke için verdiğimiz mücadelede, barış içinde, eşit, adil, özgür ve şiddetsiz bir yaşamdan asla vazgeçmeyeceğiz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu