EmekGüncel

Agrobay işçileri ilk kazanımlarını elde etti!

Bergama'da Tarım-Sen'e üye olduktan sonra işten çıkarılan Agrobay işçilerinin direnişinde ilk kazanım

Tarım-Sen, Agrobay işçilerinin direnişinin ilk kazanımlarının elde edildiğini duyurdu.

Tarım-Sen’den yapılan açıklamada şunlar ifade edildi: “Agrobay Seracılık’ta çalışırken sendikamıza üye olduğu için Ağustos ayı maaşları, izin-mesai hakları ve tazminatı verilmeden işten atılan işçilerin haklarını almaya yönelik başlattıkları direniş yedi ayı aşkın bir zamandır sürüyor.

Bugüne kadar çok çeşitli girişimlerimiz olmasına rağmen Agrobay ile herhangi bir muhattaplık kuramamış, bize verilen  çeşitli sözler olmasına rağmen haklarımızı alamamıştık. Bu sebeple, son çaremiz olarak 18 Mart 2024 tarihinde Bergama’dan Ankara’ya doğru bir yürüyüş başlattık. 25 Mart 2024 tarihinde Ankara’ya ulaşan yürüyüş heyetimiz burada Çalışma Bakanlığı ve siyasi partilerin genel başkan yardımcıları  düzeyinde  birer görüşme gerçekleştirdi.

Bu görüşmelere bağlı olarak Agrobay işletmesi işçilerin avukatı ile şirketin avukatının görüşmesi ve bir mutabakat yapılması yönünde adım attı. İşçilerin alacaklarına dair hesaplama tablosunu şirkete ilettik ve böylece müzakere zeminimiz başlamış oldu” şeklinde görüşmeye dair bilgi verildi.

Açıklamada, “Gelinen aşamada, bugün (27 Mart) itibariyle işçi arkadaşlarımızın Ağustos ayı maaşları ve yıllık izinleri ödenmiştir! Agrobay işçileri aylarca  yoksulluk, işsizlik, kimsesizlik gibi sorunlarla; fiziksel ve yargısal zor mekanizmalarıyla boğuşmasına rağmen mücadele direncini sürdürmüş, haysiyetli duruşlarından taviz vermemiştir. Aylarca süren bir direniş ve bitti denilen, olmaz denilen, verilmez denilen yerde büyük bir ısrar ve iradeyle, kolektif çaba ve emeğimizle bu mücadeleyi var ettik. İşçilerin sürdürdükleri kararlı mücadele, kamuoyunun bu mücadeleyi sahiplenmesi ve desteklemesiyle birlikte haklarımızın ilk bölümünü aldık.

Bu kazanım Agrobay işçilerinin ilk kazanımıdır, bu açıdan önemli ve tarihidir. Ancak yeterli değildir. İşçilerin hak ettikleri tazminatlar ödenene kadar sürecin takipçisi olacağız. Tazminatlar konusunda yaşanacak olumsuz bir durumda direnişimizi sürdüreceğiz.

Mücadelemizi takip eden tüm kesimlerin bu kazanımımızı ve kalan haklarımızı alana kadar sürecimizi sahiplenmeye davet ediyoruz” denilerek verilen sözlerin tutulmaması durumda direnişin devam edeceğini dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu