Güncel

Alevi örgütleri Kadıköy’de: ‘Laik eğitim, insanca yaşam ve demokratik Türkiye’

Alevi örgütleri, "Laik eğitim, insanca yaşam ve demokratik Türkiye” şiarıyla Kadıköy'de miting düzenliyor. 

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Cem Vakfı ve Anadolu Alevi Canlar Federasyonu, Kadıköy’de “Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” şiarıyla miting düzenleniyor.

Mitingde, “Eşit yurttaşlık, insanca yaşam temel haktır. Bir avuç azınlığın milyonların yokluğundan beslendiği zalimin talim ettiği yola minnet eylemem” ve “Diyanet kaldırılsın” pankartları açıldı. Ayrıca, “Eşit, bilimsel, parasız, anadilde eğitim”, “Alevilere yönelik baskı, şiddet ve asimilasyona son!”, “Laik eğitim”, “Eşitlik yurttaşlık istiyoruz”, “Zorunlu din dersine hayır” ve “ÇEDES Protokolü çöpe” dövizleri taşındı.

Aralarında Partizan ve YDG’nin de olduğu çok sayıda devrimci, demokrat kurum mitinge destek verdi. Kitle, kortejler halinde meydana doğru yürüdü. Yürüyüşte sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu