Güncel

Ankara Gar Katliamı’nın 98’inci ayında katledilenler anıldı

10 Ekim 2015’de gerçekleşen Ankara Gar Katliamı’nda katledilen 104 kişi, 98’inci ayında anıldı.

Emek ve demokrasi güçlerinin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı’nda düzenledikleri “Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda katledilenler anıldı.

Katliamın 98’inci ayı dolayısıyla gar önünde yapılan açıklamaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin (10 Ekim-Der) yönetici ile üyeleri katıldı.

Açıklamada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “olay mahallinde” olduklarını belirterek, bugüne kadar dile getirdikleri hiçbir taleplerinin dikkate alınmadığını kaydetti.

Emek ve barış güçlerinin barış mitingine katliamla karşılık verildiğini dile getiren Coşgun, “Ne yazık ki Türkiye’nin 49 iline cenazeler gönderildi. Binlerce insanın şiarı barıştı. Bu ülkeye barış gelmesi bir yana bu taleple ilgili bir ilerleme dahi kaydedilmedi. 104 kişi yaşamını yitirdi ancak adalet mekanizması işletilmedi. Gerçek sorumluların ortaya çıkartılmadığı, ceza yargılaması ile yaklaşık her iki ayda bir devam eden yargılamalarla tüketilmeye devam ediliyoruz. Bu katliam gün be gün unutturulmak isteniyor” dedi.

Adaletin sağlanması için garın önüne gelmeye devam edeceklerinin altını çizgin Coşgun, şöyle dedi: “10 Ekim’i unutmama ve unutturmama sözünü tutacağız. Bize verilen sözlerin de tutulmasını istiyoruz. Buraya gelmeye devam ederek, taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu