Güncel

ALMANYA | 129b yasasına karşı başlatılan açlık grevi 125. gününde sürüyor

Ceza Yasası'nın 129b maddesine göre yargılanan tutsaklar için Adalet Bakanlığı önündeki açlık grevi sürüyor

Almanya’nın başkenti Berlin’de geçtiğimiz yıl tutuklanan Grup Yorum Üyesi İhsan Cibelik, Devrimci Gazeteci Özgül Emre ve Serkan Küpeli’nin tutuksuz yargılanması için Adalet Bakanlığı önünde yapılan açlık grevi sürüyor. Açlık grevi direnişini sürdüren Eda Deniz Haydaroğlu eylemin 125., Ilgın Güler 74., Sevil Sevimli ise 69. gününde. Açlık grevi yapan direnişçilerin sağlık durumları giderek bozuluyor.

Cibelik, Emre ve Küpeli, Alman Ceza Yasası’nın 129b maddesine göre yargılanıyor. Düzenleme, faaliyetleri Almanya dışında olan örgütlenmeleri kapsıyor ve “suç” sayılan bir eylemin Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkede işlenmemiş olmasına rağmen, kişinin Alman vatandaşı olması veya Almanya’da ikamet etmeleri halinde yargılanmasını mümkün kılıyor.

Alman Ceza Yasası’nın bu “hukuksuz” maddesi kapsamında yargılanmak için bahse konu örgütün herhangi bir “terör örgütleri listesine” dahil olması, bahse konu fiilin ise herhangi bir mahkeme tarafından mahkum edilmiş olması gerekmiyor. Almanya, suç işlendiği iddia edilen ülkedeki olaylarla ilgili detaylı bir soruşturma yürütmesi mümkün olmamasına rağmen bu maddeyi ısrarla uygulamaya devam ediyor. O ülkede soruşturma yürütmesi mümkün olmadığı için de, hükümlerini yargıladığı kişilerin “politik duruş”una (örneğin komünizmi savunmak) ya da ilgili ülkenin istihbarat raporlarına dayandırıyor. 

2015’te gerçekleştirilen “TKP-ML operasyonu”yla tutuklanan 0n devrimci, komünist de bu maddeye dayandırılarak yargılanmış ve ceza almıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu