Güncel

Amed’te görkemli Newroz kutlaması

Amed Newrozu yüz binlerin katılımıyla sona erdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren halk Newroz alanına yağmura rağmen geldi.

2024 Diyarbakır Newroz’unda yüzbinler bir araya geldi. “Özgürlüğün ve barışın zamanı” denilen Newroz kutlamalarının sonuncusu Diyarbakır’da yapıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’ında yüzbinlerce kişi bir araya geldi.

“Rabe dema azadî û serkeftinê ye” (Kalk, özgürlüğün ve barışın zamanıdır) şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamasında 6 farklı giriş noktası yer aldı.

Kemal Kurkut vurulduğu yerde anıldı

Diyarbakır’da, 2017 Newrozu’nda polis tarafından vurulan Kemal Kurkut vurulduğu yere karanfil bırakılarak anıldı.

DEM Parti Eş Başkanı Tuncer Bakırhan ve Leyla Zana’nın aralarında olduğu bir heyet Kemal Kurkut’un vurulduğu yere karanfil bıraktı. DEM Parti Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Kurkut’u saygıyla andıklarını belirtti ve şunları dedi: “Kemal Kurkut’u unutmayacağız. Her ne kadar onu katledenler, diğer katledilen davalar gibi cezasızlıkla sonuçlandırmaya çalışsa da, Kemal Kurkur ölümsüzdür. Biz bu davanın takipçisi olacağız”

Bir dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı iken tutuklanan ve şu an DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı olan tutsak Gültan Kışanak’ın mesajı okundu. Kışanak’ın mesajı şöyle:

“Amed Newroz’unu direnç ve umutla selamlıyorum. Selam olsun Newroz ateşi etrafında buluşanlara… Selam olsun zulme karşı direnenlere… Selam olsun özgürlük sevdasıyla yanıp tutuşanlara… Selam olsun Newroz meşalesini elden ele dört bir yana taşıyanlara… Newroz, halkları özgürlük ve barış halayında yan yana getiren tarihi bir mirastır. Ey tarih, umutlan! Mirasın emin ellerde. Newroz’un Kürtler açısından daha özel anlamları var fakat Newroz bütün Ortadoğu halklarının, Kafkas halklarının ortak bayramıdır, bu anlamda da son derece önemlidir. Demek ki, bayramlarımızı ortaklaştırabiliyorsak; acılarımızı da ortaklaştırabilir, çözümlerimizi de ortaklaştırabiliriz.

Newroz baharın müjdecisidir. Newroz ateşi bütün soğukluğu, karakışı geride bırakan, herkesin yüreğine sımsıcak yeni umutlar müjdeleyen bir bayramdır. Bütün halklar için böyledir. Newroz baharın, değişimin müjdecisidir. Newroz gelince karakışı geride bırakır, Newroz’un sıcaklığına ve rengarenk baharına kapılarımızı açarız. O nedenle, Newroz mazlumların, ezilenlerin baharı; zalimlerin, despotların ise karakışıdır. Çünkü yaşamın özünde özgürlük vardır, baskı, zulüm esaret egemenlerin icadıdır. Yaşam her zaman özüne kavuşmak için direnir ve kazanır. Bu kez de öyle olacak, yaşam kazanacak, özgürlük kazanacak, Newroz kazanacak. Newroz DEM’i, şimdi yaşamı ve özgürlüğü kazanmanın DEM’i! Em li vir bûn, em li vir in û em ê her dem li vir bin. (Buradaydık, buradayız ve burada olacağız)”

Newroz alanında ilk konuşamayı yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk şunları dedi:

“Bu Newroz’da 3 şey söyleyeceğiz ve konuşmamızı bitireceğiz. Özgürlük için 3 şey lazım. Bunların yerine getirilmesi lazım. Ulusal birlik, Kürt sorununa çözümü, Öcalan’a özgürlük” Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Aynur Sarıca kitleye seslendi.

Tecridin kaldırılması ve Kürt sorununun çözümü için 116 gündür açlık grevindeki siyasi tutukluların gönderdiği mesaj okundu.

Daha sonra DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun konuştu. Bucak şunları dedi: “Bu Newroz Kürt ulusal birliğine vesile olsun. Kalıcı bir çözüme vesile olsun. 31 Mart’ta ilk başta sandıklara sahip çıkacağız. İşgalcilere öyle bir cevap vereceğiz ki, bir kez daha irademizi gasp etmeye yeltenemeyecekler. Biz halkımıza güveniyoruz.”

DEM Parti Belediye Eş Başkan adayları Doğan Hatun, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, Kürt siyasetçi Leyla Zana konuşma yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, tarafından Abdullah Öcalan’ın geçmiş yıllarda Newroz’a dair yaptığı değerlendirmeler okundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu