Güncel

Antalya 1 Mayıs ve 6 Mayıs baskını

Antalya'da 1 Mayıs mitingi ve 6 Mayıs anmasına katılan 24 kişi ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

Kentte 1 Mayıs’ta düzenlenen miting ve 6 Mayıs’ta Attalos Heykeli önünde Deniz Gezmiş ve arkadaşları için gerçekleştirilen anmaya yönelik soruşturmalar kapsamında sabaha karşı ev baskınları düzenlendi.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri olan Eğitim-Sen, DİSK Emekli Sen, TİP, Halkevleri, Sol Parti, EMEP’e yönelik yapıldığı öğrenilen operasyonun devam ettiği ve gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. TİP’ten 6, Eğitim Sen’den 5, Halkevleri’nden 5, Emek Partisi’nden 4, DİSK Emekli Sen’den 2, Sol Parti’den 2 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Sendika ve siyasi partiler de yaptıkları açıklamalarla gözaltı gerekçesini kınayarak, gözaltındakilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, sosyal medya hesabından  yaptığı açıklamada, “İl başkanımız ve yöneticilerimizin de içinde bulunduğu parti ve sendika temsilcilerinden 24 kişi gözaltında. Gerekçe 6 Mayıs anması. Antalya emniyeti ve savcılığı suç çeteleriyle uğraşacağına demokrasi mücadelesi verenleri iş edinmiş anlaşılan. Bu hamleler boşuna. Deniz Gezmiş ve arkadaşları, 68’in önderleri antiemperyalist mücadeleleriyle, davalarına inançları, halkına bağlılıklarıyla gönüllere taht kurdular. Bu operasyonlar da durumu değiştiremeyecektir. Gözaltılar serbest bırakılsın” dedi.

SOL Partiden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: “Deniz Gezmiş anması nedeniyle Antalya’da aralarında il yönetim kurulu üyelerimiz Öykü Ağtaş ve Sabri Kırdar’ın da olduğu 24 kişi gözaltına alındı. Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı Denizler’in yolundayız, bağımsızlık yolundayız…”

TİP’in açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: “Deniz Gezmiş anmasına katıldıkları gerekçesiyle aralarında Türkiye İşçi Partisi üye ve yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda mücadele arkadaşımız gözaltına alınmıştır. Bilinmelidir ki bu baskılar bizi yıldıramaz. Yoldaşlarımızı derhal serbest bırakın.” 

Antalya Halkevleri ise “Bu sabah Antalya’da Deniz Gezmiş anmasına katıldıkları gerekçesiyle aralarında Halkevi üye ve yöneticilerinin de bulunduğu 30’a yakın arkadaşımız gözaltına alınmıştır. Kahrolsun faşizm. Gözaltılar serbest bırakılsın” açıklamasında bulundu.

Eğitim Sen Genel Merkezinden yapılan açıklamada, Eğitim Sen üyesi 4 kamu emekçisinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşılarak şunlar kaydedildi:

“Antalya Şube Başkanımız Nurettin Sönmez, şube yürütme kurulu üyemiz Çiğdem Altıntaş Peker, önceki dönem şube başkanımız Kadir Öztürk ve üyemiz Hasan Taşkın’ın da aralarında olduğu, demokratik kitle örgütlerinden 24 kişi bu sabah ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Rahatlıkla ulaşılma ve bilgilerine başvurulma imkanı varken, arkadaşlarımızın bu şekilde gözaltına alınmasını kınıyor, bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu