DünyaGüncel

YEREVAN | Artsakh/Karabağ işgal altında

19 Eylül'de "terörle mücadele" adı altında Artsakh/Karabağ'a askeri saldırı düzenleyen Azerbaycan, yüzlerce sivili katletti

19 Eylül 2023 tarihinde başlayan TC destekli Azeri diktatörlerinin saldırısı sonucu yüzlerce sivil insan katledildi. Azeri askerlerinin ölü sayısının 180 olduğu bilgileri geliyor. Onlarca köy boşaltıldı, çok sayıda ev, okul ve işyerleri ciddi hasar gördü.

Arstakh halkı ölülerini gömmek, yaralarını sarmak ekmek ve güvenli yer bulmak için yollara düştü. Silah teslim edilmesine karşın halen silahlarını bırakmayan direnen savaşçıların haberleri de geliyor.

İşgal ve soykırım saldırısından sonra Yerevan’da sular durmuyor. Her akşam saat 19.00’da Hrabarag (Cumhuriyet) Meydanı’nda göstericiler toplanmaktadır. Her gece sayıları artan göstericiler Paşinyan’ın istifasını istemekte ve Karabağ’a acil müdahale edilmesi talebinde bulunmaktadırlar.

Aralarında çeşitli muhalif parti ve kişiler bulunan “Ulusal Komite” oluşturuldu. Ulusal Komite, gösterileri örgütlüyor, her akşam Hrabarag Meydanı’nda toplanarak yapılan eylemin günlük bilgisini kitleye verip ertesi günün eylem ve hareket planı bildirilmektedir.

Bir kısım üniversite öğrencileri derslere girmeyerek, boykot yaparak gösterilere katılmaktadır. Bugün de sağlık çalışanları iş bırakarak gösterilere katılma kararı aldılar.

Özellikle sabah saat 8.00’den 11.00’e kadar yollar trafiğe kapatılarak “sivil itaatsizlik” eylemleri örgütlenmekte. Ağırlıklı olarak Karabağlı öğrencilerin gösterilerde öncülük ettiği dikkat çekiyor. Bir yandan gösteriler devam ederken diğer yandan Karabağ’dan göç edip Yerevan’a ulaşan Karabağlılara yardım toplayan gönüllülerin çalışmaları görülüyor.

Halkın hem işgal saldırılarına hem de Paşinyan yönetimine öfkesi her geçen gün yükselterek artıyor. Gösterilerin devam edeceği açıkken, yapılan eylemler sonucu şu ana kadar 300’ün üzerinde gösterici gözaltına alındı.

(Yerevan’dan bir ÖG okuru)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu