Güncel

Bakırköy Hapishanesi önünden 20 kişi gözaltına alındı

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde açıklama yapan 20 kişi, metinde "Sayın Öcalan" ifadesinin geçmesi nedeniyle polisler tarafından gözaltına alındı

Hapishanelerinde süren açlık grevleri ve Hatice Yıldız’ın tutuklanmasına ilişkin Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde açıklama yapan 20 kişi, metinde ‘Sayın Öcalan’ ifadesinin geçmesi nedeniyle polisler tarafından gözaltına alındı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma Derneği (MATUHAYDER), Hapishanedeki tutsak kızına para yatırdığı için tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne götürülen 75 yaşındaki Hatice Yıldız için cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinin yanı sıra Hatice Yıldız’ın çocukları ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı.

Açıklamada konuşan Adalet Nöbeti eylemcilerinden Fince Akman, “Çocuklarımız Hapishanelerinde açlık grevinde. Biz Hapishanelerinden çocuklarımızın tabutu çıksın istemiyoruz. Biz savaş değil barış istiyoruz” dedi.

Ardından MATUHYDER Eşbaşkanı Dilek Demir Sönmez, basın açıklamasını okudu. Açıklamada ‘Sayın Öcalan’ ifadesinin geçmesi öne sürülerek polisler jet hızıyla kitleyi ablukaya aldı. Haber takibi yapan gazeteciler de bu esnada alandan uzaklaştırılarak polisler tarafından tehdit edildi. Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ferhat Sezgin, polis tehdidine maruz kaldı.

Açıklamada, yaklaşık 20 kişi polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanların nereye götürüldüğü ise öğrenilemedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu