Güncel

Esenyurt’ta Van’daki irade gaspına karşı sokağa çıkanlara polis saldırısında 50’e yakın kişi gözaltında

Esenyurt'ta yüzlerce kişi, Van'daki irade gaspına karşı sokaklara dökülerek barikatlar kurdu, polis saldırısı ile 50'ye yakın kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) çağrısıyla Van’da halk iradesinin gasp edilmesi Esenyurt Meydanı’nda yüzlerce kişinin katıldığı bir kitle tarafından protesto edildi.

Eyleme Partizan, Mücadele Birliği, Halkevleri gibi  çok sayıda kurum ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Polis kitleyi kalkanlarla ablukaya aldı ve saldırdı. Burada İçlerinde Partizan okurlarının da olduğu çok sayıda kişi işkence ile gözaltına alınmasının ardından kitle sokaklara dağılarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Kadınlar ise polis tarafından saçlarından tutularak daha büyük bir  işkence edilerek gözaltına alındı.

DEM Parti Gençlik Meclisi öncülüğünde kitle, “Wan halkının iradesi gasp edilemez. Gaspa karşı direnişteyiz” pankartı açarak uzun süre “Biji berxwedana Wanê”, “Hak, hukuk, adalet”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” vb sloganlarıyla yürüdü. Yollarda bazı çöp konteynerleri de devrilip ateşe verilerek barikatlar kuruldu, ara sokaklarda kitle yürürken üzerine sivil polisler tarafından ateş açıldı.

Polis saldırıları sonucu Mezopotamya Ajansı muhabiri Ferhat Sezgin, Pirha muhabiri Dilan Şimşek ve Yeni Yaşam Gazetesi muhabiri Sema Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi işkenceyle gözaltına alındı. Sezgin’in kamerasının da kırıldığı öğrenildi. Eylem Zeydan’ın mazbatasının verildiği haberiyle son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu