Güncel

Van’da direniş kazandı: Abdullah Zeydan mazbatasını alacak

Van başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında iradesine sahip çıkan halklar kazandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'li adaya verdiği mazbatayı tekrar halkın seçtiği DEM Parti Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'a iade etti. 

Yüksek Seçim Kurulu, AKP’li adaya verilen mazbatayı tekrar seçilen DEM Parti Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a iade edilmesine karar verdi.

Wan İl Seçim Kurulu’nun mazbatayı AKP’li adaya vermesine karşı DEM Parti, YSK’ye itirazda bulundu. İtirazı bugün gündemine alan YSK, mazbatanın Zeydan’a iade dilmesi yönünde karar verdi.

Karara dair DEM Parti, sosyal medya hesabından, “Kürt halkının, dostlarımızın ve demokratik kamuoyunun direnişi sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmesine karar verilmiştir. Her Bijî Berxwedana Gelê Kurd” paylaşımında bulundu.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da sanal medya hesabından, “Bijî gele me, bijî tekoşîna Wane… Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun” dedi.

Zeydan: Halkamızın bu dik duruşu önünde saygıyla eğiliyoruz

Abdullah Zeydan da karara ilişkin, “Hakkımız olan mazbata geri verildi. Halkımızın bu sahiplenmesi ve iradesini selamlıyoruz. Halkamızın bu dik duruşu ve mücadelesinin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Mazbatasının ikinci olan AKP’li adaya verilmesine karşı Wan halkıyla birlikte büyük bir mücadele yürüten Abdullah Zeydan’ın YSK kararını öğrendiği an kameralara yansıdı. Görüntülerde telefonla kararı öğrenen Zeydan’ın sloganlar ve alkışlar arasında büyük bir sevinç yaşadığı ve sevincini etrafındaki destekçileri ile paylaştığı görülüyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu