GüncelKültür&SanatUncategorized

Grup Yorum’dan “Halkıma” ve “Yar Gelmiş” isimli yeni besteler

Grup Yorum, "Halkıma" ve "Yar Gelmiş" isimli 2 yeni beste yayınladı.

“Halkıma” ve “Yar Gelmiş” isimli iki yeni besteyi 15 Eylül 2023 tarihinde yayımlayan Grup Yorum, yayınladıkları yeni bestelerin baskılara bir cevap niteliği taşıdığını kaydetti.

Grup Yorum bestelere ilişkin yayımladığı açıklamada, “Grubumuza yönelik baskı ve saldırıların en yoğun olduğu dönemde yayınladık şarkılarımızı. Öyle ki şarkıların yayınlandığı tarihten 1 hafta önce, 8 Eylül’de İdil Kültür Merkezi’ne yönelik keyfi polis baskınlarından biri daha yaşanmış ve 2 arkadaşımız tutuklanmıştı. Kırılan enstrümanlarımız, çalınan müzik ekipmanlarımız da “cabası”ydı. Yayınladığımız 2 şarkı, aynı zamanda uğradığımız baskılara bir cevap niteliği taşıyordu” dedi.

11 grup üyesinin tutsakken yeni bestelerini yayınlayan grup, “Bir sevda şarkısı olan “Yar Gelmiş”in söz ve müziği, Almanya’da 1.5 yılı aşkın süredir tutsak olan emekçinin İhsan Cibelik’e ait. İhsan Cibelik aynı zamanda kanser hastası; fakat buna rağmen tahliye edilmiyor ve tedavi hakkı engelleniyor. Tecrit hücrelerinde yaptığımız üretimle Grup Yorum’un baskılarla, tutsaklıklarla asla teslim alınamayacağını bir kez daha gösteriyor; “Siz tutuklasanız da biz üretmeye devam ederiz” diyoruz.

“Halkıma” şarkımızı ise devrimci öğretmen Sibel Balaç’ın adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda iken yazdığı bir şiirden besteledik. İki bestemiz de direnişlerin birer ürünü” ifadelerini kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu