DünyaGüncel

İran’da Jîna Emini için şarkı yapan sanatçıya hapis cezası

İranlı sanatçı Şervin Hacıpur, 'ahlak polisi' tarafından katledilen Mahsa Jîna Emini için yaptığı 'Baraye' isimli şarkı sebebiyle hapis cezası aldığını açıkladı.

İran’da ‘başörtüsünü düzgün bağlamadığı’ gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra katledilen kaybeden Mahsa Jîna Emini için şarkı yapan Şervin Hacıpur, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. 26 yaşındaki pop şarkıcısının yaptığı ‘Baraye’ isimli şarkı, Eylül 2022’de Emini’nin katledilmesiyle başlayan ve ülkenin pek çok bölgesine yayılan protestolarda sık sık kullanılmıştı. Hacıpur, şarkı sebebiyle ‘ulusal güvenliğe zarar vermek üzere insanları isyan etmeye teşvik’ ile suçlandı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, İran’da parlamento seçimlerinin yapıldığı 1 Mart Cuma günü Instagram hesabından açıklama yapan Şervin Hacıpur, ‘ulusal güvenliğe zarar vermek üzere insanları isyan etmeye teşvik ve provokasyon’ suçlamasıyla 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Hacıpur’un açıklamasına göre, ‘rejime karşı propaganda yapmak’ ile de suçlanan sanatçı, bu iddiayla da 8 ay hapis cezası aldı. Mahkemenin kararını ne zaman verdiği ise netlik kazanmadı.

İran yasalarına göre, verilen hapis cezalarının infazının eş zamanlı olması mümkün. Bu ise Hacıour’un 3 yıl boyunca tutuklu kalabileceği anlamına geliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu