GençlikGüncel

İstanbul Üniversitesinde Öğrenciler Eylemde: Turistler İçerde Öğrenciler Dışarda!

İstanbul Üniversitesi’nin ziyarete açılmasına karşı öğrencilerin tepkisi sürüyor.

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından olan İstanbul Üniversitesi’nin rektörlük kararıyla tarihi Beyazıt’taki kampüsü başta olmak üzere tüm yerleşkelerinin kapılarını ziyaretçilere açılmasına tepkiler sürüyor.

Üniversitenin farklı kampüslerinde ve fakültelerinde okuyan öğrenciler, bugün Beyazıt kampüsündeki öğrencilerle buluşmak için kampüs önüne geldi ancak polis kampüs girişine kalkanlarıyla barikat kurarak öğrencilerin buluşmasını engelledi. Bunun üzerine öğrenciler “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, “Bu kapı sadece bize kapalı”, “Aç, aç, barikatı aç” sloganları attı.

Kampüs içindeki öğrencilerden biri, “Biz bugün havuzlu bahçede arkadaşlarımızla öğrenci meclisi kurabilmek için buluşacaktık. Ama turist kafilelerine bu kapıyı açan kayyum rektör, cebini dolarlarla doldurmak isteyen kayyum rektör, bu kapının ardındaki arkadaşlarımıza kapıyı açmıyor.” diyerek kapının açılmamasına tepki gösterdi.

Dışarıda olan öğrencilerden biri ise yaptığı açıklamada, “Bugün buraya fakülteler arası giriş yasağı olduğu için biz yine kendi okulumuza giremedik. Halen rektör diyordu ki, ‘fakülteler arası giriş yasağı yok’ Fakülteler arası giriş yasağı yok mu? Biz bugün buraya girebildik mi? Giremedik. Biz bugün öğrenci meclisimizi kuracağız ve söz, yetki kararın bütün üniversite bileşenlerinde olmasını sağlayacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu