GençlikGüncel

İTÜ’lüler: ‘Gençliğin katili saray rejimi’

İntihara sürüklenen okul arkadaşları Okan Bayram’ın üniversite kampüsünde intihar etmesi üzerine, ihmallere ve genç intiharlar dikkat çeken bir basın açıklaması yapan İTÜ’lü öğrenciler, “Gençliğin katili saray rejimi” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, kampüste inşaat alanından atlayarak intihar eden İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi ve İTÜ 1773 Kahve Satış Mekanı çalışanı Okan Bayram için basın açıklaması düzenledi.

“Okan Bayram isyanımızdır” pankartı açılan eylemde, “Çaresiz değiliz, örgütlüysek güçlüyüz”, “Üniversiteler öğrenci mezarlığı olmayacak”, “İntihar değil cinayet”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz dövizleri taşıyan öğrenciler, sık sık “İntihar değil bu bir cinayet”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Gençliğin katili saray rejimi” sloganları attı.

Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Ceren Günel, İTÜ yönetiminin intiharın üstünü örtbas etmeye çalışmasına tepki gösterdi.

Okan Bayram’ın mezun olamadığı için okul kaydının silindiğini, okulda kalmak ve geçimini sağlayabilmek için baristalık yaptığını aktaran Ceren Günel, “Üniversitelerimiz artık kendimizi ifade edebildiğimiz, ait ve güvende hissedebildiğimiz alanlar olmaktan çok uzak. Kulüplerin, hocaların, biz öğrencilerin sesleri birer birer kesiliyor” dedi.

Üniversiteli gençlerin işsizlik ve geçim kaygılarına dikkat çeken Günel, “Bu sorunlar yalnızca Okan’ın sorunları değil. Bu sorunları yaşayanlar yalnızca Sibel, Enes, Resul değil. Hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz, hepimiz onlarla aynı şeyleri hissediyoruz! Sizin gençliği mahkum etmeye çalıştığınız düzen bu! Bu düzen adeta bir ölüm makinesi gibi işliyor. Üniversitelerimiz, yurtlarımız bir öğrenci mezarlığına döndü” ifadelerini kullandı.

Günel, şöyle devam etti: “Fakat biz bu sorunlara çözüm olabilecek olan özneleriz. Olmak zorundayız! Şu an aramızda olmayan arkadaşlarımız için, birbirimiz için, kendimiz için olmak zorundayız. Bu yüzden söz veriyoruz, yan yana geleceğiz! Elimizden alınmaya çalışılan bu üniversiteleri özgürleştireceğiz! Yurtlarımızı güvenli hale getireceğiz! Resul’ün, Sibel’in, Enes’in, Okan’ın adlarını unutmayacağız, unutturmayacağız!”

Katledilen her genç için mücadeleyi büyüteceklerini ifade eden Günel, sıra arkadaşlarını mücadele etmeye çağırarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Eylem boyunca, “Okan Bayram isyanımızdır”, “Üniversiteler mezar olmayacak”, “İntihar değil bu bir cinayet” sloganları atıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu