Güncel

Kayıp yakınları Diyarbakır’da Cüneyt Aydınlar’ın akıbetini sordu

Diyarbakır'da kayıp yakınları ve İHD, gözaltında kaybedilen Cüneyt Aydınlar’ın akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemi 786’ncı haftada Rezan (Bağlar) ilçesi Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Eyleme Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Doğan Hatun ve Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya katıldı.

Bu haftaki eylemde 20 Şubat 1994 tarihinde İstanbul’da gözaltında kaybedilen Cüneyt Aydınlar’ın akıbeti soruldu.

‘Mücadelemizi sürdüreceğiz’

Açıklama öncesi konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, mesele Kürt olunca tutumun kaybettirme ve öldürme olduğunu belirterek, “Buna karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Aydınlar’ın hikayesini İHD Diyarbakır Şube Kayıp Komisyonu Üyesi Fırat Akdeniz okudu.

Aydınlar’ın hikayesi şu şekilde:

“Cüneyt Aydınlar, 90’ların başında Amed’deki ailesinin yanından üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti. 20 Şubat 1994 tarihinde Bakırköy/İncirli’de bulunan Ömür Durağı’nda Terörle Mücadele polisleri tarafından bir operasyon kapsamında gözaltına alındı. Bu operasyonda gözaltına alınan 14 kişi gibi Cüneyt de Gayrettepe’deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Yedi gün kayıt dışı gözaltında tutulduktan sonra 27 Şubat 1994 tarihinde gözaltı kaydı yapıldı.

28 Şubat 1994 tarihinde akşam saatlerinde, Terörle Mücadele Şubesinde görevli polisler Cüneyt’i Beyoğlu Çukurcuma Kadirler Yokuşu’na götürdü. Mahalle sakinleri otuz kadar polis eşliğinde elleri kelepçeli olarak getirilen Cüneyt’in kanlar içinde olduğunu, bir bacağının kırık olduğunu ve ayakta duramadığını gördüler. Polisler, mahalle sakinlerinin yürüyemez halde olduğunu söyledikleri Cüneyt’in yer gösterme esnasında ‘Dur’ ihtarına uymayarak kaçtığına ve arkasından koşmalarına rağmen yakalanamayıp firar ettiğine dair bir tutanak düzenlediler.

Ölmeye hazır mısın?

Cüneyt Aydınlar ile birlikte gözaltında tutulan 14 kişi tutuklanıp hapishaneye gönderildi. Bu kişiler 17 Mart 1994 tarihinde avukatları aracılığıyla kamuoyuna yaptıkları açıklamada, Cüneyt Aydınlar’ın 20 Şubat 1994 tarihinde gözaltına alındığını ve onu 2 Mart 1994 tarihine kadar gözaltında gördüklerini söylediler. Ağır işkence gören Cüneyt’in 2 Mart 1994 tarihinde, kendisine  ‘Ölmeye hazır mısın? Ölmeye gidiyorsun!’ diyen altı polis tarafından sürüklenerek bulunduğu hücreden çıkarıldığını ve kendisini bir daha görmediklerini açıkladılar.

Firar senaryosu yazıldı

Ailenin başvurusu üzerine İHD avukatları olayı araştırdı ve 25 Mart 1994 tarihinde İHD İstanbul Şubesi bir basın açıklaması yaparak Terörle Mücadele Şubesinin gözaltına aldığını kabul ettiği Cüneyt Aydınlar’ı kaybettiğini duyurdu ve İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili açıklama yapılmasını talep etti.

Ailenin ve İHD’nin tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü polislerin beyanı dışında hiçbir dayanağı olmayan ‘Cüneyt Aydınlar’ın yer gösterme esnasında ellerinden kaçtığı’ iddiasını sürdürdü.

Cumhuriyet savcısı olayı soruşturmak yerine polisin firar senaryosunu esas alarak Cüneyt hakkında yakalama kararı çıkardı. Hâkim, polislerin ifadelerini esas alarak haklarında beraat kararı verdi. Cumhuriyet savcısı zaman aşımını gerekçe gösterip şüpheliler hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi”

Failler cezalandırılsın

Anayasadan, yasalardan, evrensel hukuktan bahsetmenin hiçbir karşılığının olmadığı bu ağır koşullarda hukuku savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz diyen Akdeniz “Gözaltında kaybedilişinin 30’uncu yılında bir kez daha maddi gerçeği açığa çıkartacak etkinlikte bir soruşturma-kovuşturma yapılması ve faillerin işledikleri ağır suçla orantılı biçimde cezalandırılması talebimizi tekrarlıyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin Cüneyt Aydınlar için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Bir dakikalık oturma eyleminden sonra eylem sona erdi. (MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu