Güncel

İHD F Oturumu: Hasta tutsak Besiye Özer serbest bırakılsın!

Bu haftaki “F Oturumu” eyleminde Gebze Kadın Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Besiye Özer’in sağlık durumuna dikkat çeken İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Özer’in serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 623’üncüsü Beyoğlu’nda bulunan dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Gebze Kadın Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Besiye Özer’in sağlık durumuna dikkat çekildi. “Hasta mahpus Besiye Özer serbest bırakılsın” ve “Tedavi haktır engellenemez” pankartlarının açıldığı eylemde, hasta tutsakların fotoğrafları taşındı.

Açıklamayı okuyan İHD’li Cüneyt Yılmaz, “Özel hayatın gizliliği ihlal ediliyor. Elazığ Hapishanesi’nde tutulan kadın mahpuslara banyo ve tuvaletleri gören kameralara zarar verdikleri için önce disiplin cezası verildi. Ardından haklarında dava açıldı. Bu nedenle de Cezaevi İdari Gözlem Kurulu, bu mahpusların şartlı tahliye hakkını engelledi. Ayrıca adli ve politik mahpusların görüş ve telefon hakları da farklı uygulamalar için engelleniyor. Bu uygulama hasta mahpusuları daha da çok etkiliyor” dedi.

Yılmaz, 623. F Oturması’nda bu hafta halen Gebze Kadın Hapishanesi’nde tutulan hasta mahpus Besiye Özer’in durumunu paylaştı.Özer’in sağlık durumunun hızla kötüye gittiğine dikkat çeken Yılmaz, şu ifadeleri kaydetti:

“47 yaşındaki Besiye Özer; rahim içinde bulunan kitle nedeniyle ameliyat edilmiş, ancak ameliyattan sonra da şikayetleri devam etmiştir. Bu ameliyat sonrasında gelişen erken menopoz yanında, anemi, unutkanlık, göğüste şiddetli ağrı ve sıkışma ve zaman zaman yaşadığı kilo kaybı da bu şikayetlere eklenmiştir.
Kız kardeşinin anlatımına göre; daha ağır sağlık sorunları yaşayan mahpusların önüne geçmemek için şikayetlerinin kamuoyuna duyurulmasını uzun süre engelleyen Besiye Özer’in sağlık durumu, hızla bozuluyor.  2017 yılında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan rahim ameliyatı sonrası şikayetleri devam ettiği halde, tedavi ve kontrollerindeki aksamalar önlenmiyor.  Bu ameliyat nedeniyle erken menopoza girdiği için özel bir tedavi ve beslenme gerekiyor ancak bu sağlanmıyor. Son dönemde gelişen göğsündeki sıkışma ve ağrı ailesini büyük bir endişeye sokmuş durumda. “Tedavisi için gerekenler yapılsın, hapishanede bu tedavi yapılamıyorsa kardeşim serbest bırakılsın” diyerek kardeşinin sağlık ve yaşam hakkının korunması için yardım isteyen kız kardeşi, bütün hasta mahpuslar için bu hakkın sağlanması için de çağrıda bulunuyor.”

Yılmaz, hasta tutsak Besiye Özer ve bütün hasta tutsakların tedavi̇ hakkı önünde ki̇ engellerin kaldırılması, serbest bırakılarak sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu da duyarlı olmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu