Güncel

YEREL SEÇİM| Dersim İttifakı adaylarını tanıttı

Dersim İttifakı bileşenleri, yerel seçimlerde kent merkezi ve ilçelerinde aday gösterilen isimleri tanıttı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Partisi (EMEP), Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Partizan’ın yer aldığı Dersim İttifakı, 31 Mart seçimlerinde gösterilecek adayları düzenlenen etkinlikle kent halkına tanıttı.

Etkinliğin düzenlendiği Seyid Rıza Meydanı’na “Dersim biziz, birlikte kazanacağız” pankartı yer aldı.

Zulme, zorbalığa karşı el ele

Coşkulu bir kutlamaya sahne olan etkinlikte konuşan DEM Parti Seçim Komisyonu Üyesi Özcan Ateş, “Bugün yerel seçimler için bir araya geldik. Dersim ve ilçelerinde hep beraber ittifak olarak seçimlere giriyoruz. Zulme, zorbalığa karşı el ele verdik. Kimliğimiz, dilimiz, inancımız, doğamız için bir aradayız. Hep birlikte çalışıp bu seçimi kazanalım” dedi.

‘Dersim’i gericiliğe teslim etmeyeceğiz

Sonrasında ittifak bileşenlerinin temsilcileri söz aldı. SMF Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Mahir Gürz, AKP-MHP iktidarının devrimci güçler başta olmak üzere bütün toplumsal dinamiklere dönük pervasız saldırılar gerçekleştirdiğini ifade etti. Gürz, “Halktan, emekten, doğadan, kadından yana mücadele edenlere karşı gün geçmiyor ki bir saldırı olmasın. Birkaç gün önce devrimci tutsaklarla dayanışan devrimci güçlere bir saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarda onlarca yoldaşımız gözaltına alındı ve tutuklandı. Hiçbir gözaltı veya tutuklama devrimci iradeyi teslim alamaz” diye belirtti.

Gürz, “Dersim’in tarihine, inancına ve bütün demokratik birikimlerine düşman ceberut bir iktidar ile karşı karşıyayız. Bu kuşatma Dêrsim halkının politik iradesi ve mücadelesi ile boşa düşürülecektir. Bu coğrafyada komünistlerin, yurtseverlerin izleri var. Emekçi halkımızın yarattığı alın teri var. Dersim’i asla ve asla faşizme ve gericiliğe teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

Dersim emektir

31 Mart seçimleri öncesi açlık, yoksulluk, savaş ve sömürünün giderek arttığı bir süreçten geçildiğini ifade eden EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin de ortak mücadelenin önemini vurguladı. Tekin, şunları söyledi: “Dersim yıllardır emeği için mücadele eden, sendikal hakları için mücadele eden enerji işçileridir. KHK’ler ile hayatları dar edilen kamu emekçileridir. Dersim emektir,  Dersim, Sihenk’tir, Gazik’tir, Alibaba’dır. Dersim politik baskılar sonucu geleceğe dair umutlarının azalmasından dolayı kendi topraklarını bırakarak yurtdışına göç etmek zorunda kalan gençlerimizdir. 8 Martlarda sokaklarımızı dolduran kadınlardır, madencilik talanına, ranta karşı kaşı mücadele eden halkımızdır, köylülerimizdir. İnancını AKP’ye yedeklemeye çalışanlara karşı ‘hayır’ diyen halkımızdır. Dersim biziz.”

‘Hep birlikte mücadele etmeliyiz 

DEM Parti İl Eş Başkanı Esma Ataş ise, “Bu topraklarda çok can verildi. Onları sahiplenmek, korumak, doğamızı, kimliğimizi, inanç yerlerimizi korumak adına bir olmamız gerekiyor. Suyumuz bir, inancımız bir. Karşımızdakiler birlik olmuş. Biz bir olmadıkça kaybedeceğiz, hep birlikte mücadele etmeliyiz”  diye konuştu.

‘İnancımız, kimliğimiz baskı altında 

Son olarak konuşan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran da “Halklarımız Kurdistan’da baskı, geleceksizlik ve umutsuzluklar ile karşı karşıya. Sermaye tüm yaşam alanlarımızı gasp etmenin peşinde. Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci dünyada ikinci sırada. Kürt halkı olarak, Kızılbaş Aleviler olarak inancımız, kimliğimiz baskı altında. Bu kuşatmaya karşı birlik olmak dışında yolumuz yok. Yanlışlarımızı giderme olanağımız var. Biz halkçı, emekçi, ekolojist, kadını esas alan bir iradeyi temsil ediyoruz. Kendimize, birbirimize inanalım. Serkeftin” dedi.

Mutlaka kazanacağız 

Parti temsilcilerinin yaptığı konuşmaların ardından ittifak adayları halkı selamladı. Dersim Belediye Eş Başkan Adayı Birsen Orhan, konuşmasına “Zimane me hebûna me ye, welate me ye” (Dilimiz varlığımızdır, ülkemizdir) sözleri ile başlayıp, “Bu kenti yeniden inşa edeceğiz. 31 Mart’ta da bütün güçlerimizle özgürlük halayımızı çekeceğiz. DEM gelir devran döner” dedi.

Diğer Eş Başkan Adayı Cevdet Konak ise toplumsal, siyasal ve ekonomik krizlerinin yoğunlaştığı bir süreçte Dersim’in çoklu sorunlarına çözüm olacaklarını dile getirdi. Konak, “Halkımızın tüm görüş ve eleştirilerini aldık. Başımız gözümüz üzerine. Biz bu kenti sizlerle birlikte yöneteceğiz. Mutlaka kazanacağız” mesajı verdi

Etkinlik sanatçı Mazlum Büyüktaş’ın ezgileriyle sona erdi. (MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu