GüncelKadınLGBTİ+

8 Mart Platformu’ndan Kadıköy’deki ‘Kadın Buluşması’na çağrı

Kadıköy’de yarın gerçekleştirilecek “Kadın Buluşması” için çağrı yapan 8 Mart Kadın Platformu’ndan Sinem Özkan, "8 Mart’a giderken tüm kadınları ve lubunyaları hayatlarımız, haklarımız, kazanımlarımız ve özgürlüğümüz için 3 Mart Pazar günü saat 16.00’da Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz” dedi. 

İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde bir araya gelen kadın örgütleri, yarın (3 Mart) saat 16.00’da Kadıköy İskelesi’nde toplanacak. “Yoksulluğa, şiddete, sömürüye, savaşa karşı mücadelemiz var” şiarıyla gerçekleştirilecek “Kadın Buluşması”nda kurulacak kürsüde kadınlar, taleplerini dile getirecek.

Platformdan Sinem Özkan, Mezopotamya Haber Ajansı’na konuşarak, tüm kadınları Kadıköy’e davet etti.

Bir 8 Mart’ı daha erkek-devlet şiddetinin gölgesinde karşıladıklarını belirten Sinem Özkan, “Aynı zamanda doğrudan yoksullaşma, alım gücünün düşmesi, ekonomik krizin, kadınların emek sömürüsünün arttığı, ocaktaki tencerenin kaynamadığı bir dönemden bahsediyoruz. Bu genel yoksullaşma kadınları ve LGBTİ+’ları daha fazla etkiliyor” dedi. Devletin savaş politikalarının tüm toplumu, en çok da kadınları etkilendiğini vurgulayan Özkan, “Bugün devletin Rojava’ya dönük işgal saldırılarında yine en fazla kadınların etkilendiğinden bahsedebiliriz. Aynı şekilde Siyonist İsrail devletinin Filistin’deki işgal saldırıları da aynı gerçeklikten besleniyor ve tüm bu işgal saldırısına, sömürüye karşı bizler, mücadeleyle bir dönemi karşılıyoruz. Yoksulluk, erkek şiddeti, kazanımlarımıza yönelik saldırılar, Nafaka Hakkı ve 6284 sayılı yasaya yönelik saldırılar, yeni yasalar ile aile dayatması; bunların her biri kadınların doğrudan yaşamlarına yönelik müdahale. Ancak kadınlar olarak hem hane içerisinde, hem de sokakta erkek-devlet şiddetine karşı mücadelenin de verildiği bir süreçteyiz” diye belirtti.

Platform bileşenleri olarak 8 Mart’ı kadın kurumlarının en geniş kitlesiyle örgütlediklerini ifade eden Özkan, “Bunun bizim için şöyle bir önemi var; Devletin saldırılarını arttırdığı bir dönemde, kadınların yan yana gelmeye, birlikte mücadele etmeye ve birlikte politika üretme ihtiyacı var. Bu nedenle her alanda kadınlarla bir araya geleceğiz. Meydanda kurduğumuz kürsüde kadınlar taleplerini dile getirecek. Her kadının talebini var edebileceği ve kendisinin öznesi olduğu bir 8 Mart düzenleyeceğiz. Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, öğrenciler intihara sürüklenmesin diye mücadele eden genç kadınlar, deprem sürecinde dayanışmanın öznesi olan kadınların sözünü kurduğu bir kürsü olacak” diye ifade etti.

Kadıköy’de gerçekleşecek “Kadın Buluşması”na katılım çağrısı yapan Özkan, şöyle dedi: “8 Mart’a giderken AKP-MHP iktidarının kadın ve LGBTİ+’lara yönelik sistematik saldırıları karşısında bizler, yoksulluğa, sömürüye, şiddete, savaşa karşı ‘mücadelemiz var’ çağrımızı sürdürüyoruz. 8 Mart’a giderken tüm kadınları ve lubunyaları hayatlarımız, haklarımız, kazanımlarımız ve özgürlüğümüz için 3 Mart Pazar günü saat 16.00’da Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu