Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Güncel

Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili oldu

Kürtçe, Wiktionary’de Farsça ve Arapça’yı geçerek dünyanın en zengin 8’inci dili oldu.

Kürtçe, Wikipedia’nın sözlük bölümü Wiktionary’de Farsça, Türkçe ve Arapça’yı geçerek dünyanın en zengin 8’inci dili oldu. Wiktionary İngilizce’nin verilerine göre 168 dil arasında 918 bin 123 kelime haznesi bulunan Kürtçe dünya sıralamasında 8’inci sırada yer alıyor.  Ücretsiz hizmet veren siteye Kürtçe bilen herkes kelime ekleyebiliyor ancak eklenen kelimeler yedi denetçi tarafından incelendikten sonra sitenin resmi sayfasında paylaşılıyor.

MA’da yer alan habere göre, İngilizce, Fransızca, Malgaşça, Çince, Rusça, Yunanca ve Almanca’dan sonra en çok kelime girilen diller sıralamasında 8’inci sırada yerini alan Kürtçe’ye her gün yeni sözcükler ekleniyor. Wiktionary’nin sözcük haznesinde Arapça’da 67 bin 624 kelime, Farsça’da 104 bin 581, Türkçe’de ise 359 bin 195 kelime bulunuyor.

Kürtçe’nin sadece Kurmanci ve Sorani lehçelerindeki sözcüklerin hazneye eklenmesiyle Kürtçe 8’nci sırada yerini alıyor. Ancak hazne Gorani, Kurmançki (Zazaki) ve Luri lehçeleri içermiyor. Wikipedia’nın İngilizce sayfasına göre Kürtçe genel olarak tüm lehçeleriyle birlikte dünya sıralamasında 1,2 milyon kelime ve ifadeyle Fince ve Korece’nin ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu