EmekGüncel

Limter-İş’ten Tuzla ve Yalova’da eylem: Tersane işçisi köle değildir

Tersane işçileri ücret haklarını almak için Tuzla'da ve Yalova/Altınova eylemler yaptı.

DİSK’e bağlı Limter-İş sendikası, İstanbul Tuzla’da ve Yalova’nın Altınova ilçesinde Hersek’te tersane patronlarının işçilerin ücretlerine yapılacak zam oranını açıklamamasına tepki olarak eş zamanlı eylem gerçekleştirdi. Limter-İş ve tersane işçileri, insanca yaşayacak bir ücret talebini yükselterek, tüm işçileri mücadeleye katılmaya çağırdı.

Tuzla: Ücret hakkımız gasp edilemez

Tuzla’da tersane işçileri, “Ücret hakkımız gasp edilemez” ve “Ağır ve çok tehlikeli iş kolunda çalışıyoruz, insanca yaşayacağımız ücret istiyoruz. Vermezseniz çalışmayacağız” pankartlarıyla Sedef Tersanesi’ne yürüdü. Polis işçilerin yürüyüşünü engellemeye çalışsa da, işçilerin iradesi karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral, eş zamanlı olarak Yalova’da da bir eylem düzenlediklerine dikkat çekerek, “Tersane patronlarını her tarafta kuşatacağız. Kuralsızlığı, adaletsizliği kural haline getirenlerin önünü keseceğiz” ifadelerini kullandı.

Tersanelerde işçilerin uğradıkları hak gasplarına karşı yıllardır mücadele ettiklerini belirten Demiral, tersane işçilerinin her daim hakkına sahip çıkacağının altını çizdi. “Biz sonuna kadar mücadele etmeye, kavga etmeye, bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırız” diyen Demiral, hiçbir gözaltı, tutuklama saldırısının kendilerini aldıkları karardan vazgeçiremeyeceğinin altını çizdi.

Daha fazla işçiyi eylemlere katmak için çabalayacaklarını kaydeden Demiral, tersane işçilerinin yıllardır aynı kölece koşullarda çalıştıklarını söyledi. Tersane işçilerinin sigortalarının ödenmediğini, haftasonu tatillerinin gasp edildiğini, ücretlerinin zamanında verilmediğini, kıdem, ihbar tazminatlarının gasp edildiğini dile getiren Demiral, “İktidara, patronlara para kazandırıyoruz ama biz açlık ve sefalet içinde yaşıyoruz, bunu asla kabul etmeyeceğiz. Biz kendi çocuklarımızın geleceği için, insanca çalışma koşulları yaratılması için birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Tersane işçileri, Özak Tekstil’de direnişi sürdüren işçileri de selamladı. Demiral, işçilerin tüm gözaltı saldırılarına rağmen mücadelesinden vazgeçmediğine ve direnişi İstanbul’a taşıdığına işaret ederek, “Biz tersane işçileri olarak Özak işçilerini alkışlıyoruz. Buradan selam olsun, mücadeleleri mücadelemizdir” ifadelerini kullandı. İşçiler, “Özak işçisi yalnız değildir” sloganları attı.

Eylem boyunca, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Birleşen işçiler yenilmezler”, “Direne direne kazanacağız”, “İşçiler açken patronlara huzur yok”, “Tersane işçisi köle değildir” sloganları atıldı.

Yalova

Yalova’nın Altınova ilçesinde tersane işçileri Limter-İş öncülüğünde Hersek Camisinden Sefine Tersanesi’ne yürüdü. Polis, burada da işçilerin yürüyüşünü engellemeye çalıştı ancak işçilerin ısrarı sonucu geri adım atmak zorunda kaldı.

Tersane önünde konuşan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, “Tersane patronlarına, taşeronlarına milyonlar kazandırıyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücret istemek çok mu adaletsiz? En doğal hakkımız. Biz onların tersanelerini istemiyoruz, gemilerini istemiyoruz. Sadece çoluğumuzla, çocuğumuzla insanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz. Bunun için buradayız” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret açıklanmışken tersane işçilerinin ücretlerinin belirsizliğini koruduğuna dikkat çeken Saygılı, işçilerin birlik olarak insanca yaşayacak bir ücreti kazanabileceğini söyledi.

Eylem boyunca “Tersane işçisi köle değildir” sloganı atıldı. İşçilerin tersane önündeki bekleyişi sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu