DünyaGüncel

“Ölümsüzlerimizi Anıyoruz!” Şiarıyla Mannheim’de Anma Etkinliği

1978 yılından bu yana ocak ayının son haftasında ölümsüzleri anılmaktadır. Bu vesileyle Mannheim’da 4 şubat tarihinde anma etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasında  “..Bütün yenilgilere, gerilemelere, hata ve zaaflara karşın; lekelenemeyecek cevherini, özünü ve değerini, ölümsüz yoldaşlarına borçludur. Her türlü saldırıya, ihanete ve engellemeye rağmen yıkılmayacak bir yapı oluşmuşsa; bütün zorluklar karşısında yılmayacak, umutsuzluk yayanlara aldırmayacak bir gelenek yaratılmışsa, bunu da ölümsüzleşen yoldaşlarımıza borçluyuz. Ölümsüz yoldaşlarımız, komünizm uğruna yürütülecek bir mücadelenin gerektirdiği bütün zorlukların üstesinden gelmeyi bildiler. Bu uğurda tam bir özveriyle hareket ettiler, azimli, kararlı ve cesurdular. Devrim mücadelesinin ölümü hiçe sayan bir çizgide, kıyasıya ve kesintisiz bir kavgayla sürdürülmesi halinde zafere taşınacağını biliyorlardı. Bunu kanıtladılar.

Bunun için kitlelerin onlar gibi sahici öğretmenlere ihtiyacı vardı. Tarih hep böylesi yol açıcılar, böylesi önderler ve öncüler ile yol aldı. Onlar da bu misyonu yerine getirmekle, ardıllarına devrettikleri bayrağın daha da yükseklere taşınması yolunda mücadele geleneğini güçlendirmiş oldular.Bu savaş geleneği sayesindedir ki, şehit yoldaşlarımızın gözü arkada kalmayacak, bedenleri toprağa karışsa da devrimci ruhları kavgamızda yaşayacak, uğruna can verdikleri devrim ve komünizm davası mutlaka zafere ulaştırılacaktır..” sözlerine yer verildi.

Açılış konuşmasının ardından saygı duruşu gerçekleşti ve sinevizyon ile devam edildi. Gösterilen sinevizyonda TKP-ML önderliğinde mücadeleye katılmanın çağrısı yapıldı.

Etkinlik TKP-ML Merkez Komitesi’nin açıklamasıyla devam etti. “.. günümüzün jeopolitik durumu ve politik atmosferi de, öncü MLM partilerin önderliğinde devrimlerin koşulları barındırmaktadır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın! Bu inancı kimse yitirmesin! Nesnel durum bu gerçekliği her zamanında daha net olarak göstermektedir. Partimiz bu uğruda yüzlerce militanını ve kadrosunun kaybetti. Zafere ulaşıncaya dek daha nice kayıplarımız olacaktır. Ta ki, proletaryanın kızıl bayrağı faşizmin gönderine dikilene ve dalgalana dek!.. Bu vesileyle, Lenin Yoldaşı ve O’nun şahsında tüm ölümsüzlerimizi anıyoruz! Anıları mücadelemize rehber olacaktır!”

Açıklamasının ardından Ozan Rençber ve Umuda Haykırış tarafından mücadeleyi içeren türkü ve marşlar seslendirildi. Kapanış konuşmasında vurgulanan “Belki biz olmayacağız ama Türkiye’nin geleceği çelikten yoğruluyor” diyen İbrahim Kaypakkaya yoldaş gibi, ​İyi ve güzel şeyler için yaşanıyorsa hayatta, ölümde o kadar güzeldir diyen Mehmet Demirdağ yoldaş gibi, Biz bu söylediklerimizi yapabiliriz yapmalıyız yapacağız diyen Derya yoldaş gibi,​Vedalaşmayalım bizi gitti sanmasınlar diyen Sefagül yoldaş gibi, Onlardan öğrenmeliyiz, onlar gibi yaşamalıyız“ sözleri ile anma etkinliği sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu