Güncel

Özgürlük Yürüyüşü: Kitle birleşerek Gemlik’e doğru yola çıktı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için Gemlik’e başlatılan ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne katılan yhalk, İzmir ve Eskişehir’de bir araya gelerek yola koyuldu.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde mutlak tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü için Bursa’nın Gemlik ilçesine doğru başlatılan “Özgürlük Yürüyüşü” sürüyor. Ankara ve Mersin’den yola çıkan ve aralarında siyasetçilerinde olduğu çok sayıda kişi, Eskişehir girişinde buluştu. Kitle daha sonra Gemlik’e doğru yola çıktı.

İzmir yola çıktı

Ege bölgesindeki kentlerden çok sayıda kişi de İzmir’in Buca ilçesine bğalı Akıncılar mahallesindeki Newroz alanında bir araya geldi. Muğla, Manisa ve Aydın’dan bir araya gelen kitle, polisler tarafından ablukaya alındı. Kitle, polis saldırısına “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla tepki gösterdi.

Yürüyüş öncesi 16 gözaltı

Yürüyüş öncesi 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Çankaya’da bulunan ‘Güvenlik’ Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Mahsum Koç, Ayşe Sılık, Cuma Kolu Kısa, Şakir Oklav, Fulya Erdoğan, Abdulgani Telli, Fatma Funda Akbulut, Dindar Arslanğray, Ramazan Sılık, İbrahim Esen, Nevzat Aktaş, Sıraç Turğal, Emanet Kaban, Kudbettin Karagöz ve Kamil Dağ.

Polis saldırısına rağmen birçok kişi özel araçlarla Gemlik’e doğru yola koyuldu. (MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu