Güncel

İstanbul’dan da kitle Gemlik’e doğru yola çıktı

İstanbul'un birçok noktasında "Özgürlük Yürüyüşü" için bir araya gelen kitle, kötü hava koşullarına aldırış etmeden yola koyuldu. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde 32 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecridin kaldırılması için Gemlik’e başlatılan “Özgürlük Yürüyüşü”nün bir diğer kolu da İstanbul. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Asrın Hukuk Bürosu, Kürt Araştırmaları Derneği ve Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) öncülüğünde kentin bir çok ilçesinde bir araya gelenler, Gemlik’e doğru hareket etti.

Yağışlı hava ve kuvvetli rüzgara aldırış etmeyen halk bir araya geldiği ilçelerin başında Bağcılar geldi. Farklı noktalarda bir araya gelen kitle, büyük bir coşkuyla toplanma alanlarına doğru yola koyuldu. Alkış ve şarkılarla hareket eden kitle, sık sık “Bijî Serok Apo” sloganı attı. Yürüyüşlerine dair duygularını dile getiren halk, engellere rağmen Gemlik’e ulaşmada kararlı olduklarını vurguladı. (MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu