Güncel

TTB’den mektup: Asla vazgeçmeyeceğiz

Merkez Konsey üyeleri görevden alınan TTB, beş kişilik bir heyet görevlendirilmesi ile ilgili hekimlere mektup yazarak, "mesleklerinin zorlu ama onurlu olduğunu, mücadelede asla vazgeçmeyeceklerini" belirtti.

AKP ve MHP tarafından hedef alınmalarının ardından haklarında dava açılan ve görevden alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, açılan görevden alma davası sonucu merkez konsey üyelerinin görevden alınması ve merkez konseyi seçimlerini tamamlamak üzere beş kişilik bir heyet görevlendirmesi ile ilgili hekimlere mektup yazdı.

Mektupta hekimlere meslek örgütüne, değerlerine ve haklarına sahip çıkma çağrısı yaptı.

TTB yargı ile baskı altına alınmak istendi

Mektupta hekimlik mesleğinin önemine vurgu yapılarak, “Giderlerse gitsinler’ diyenlere inat korkmadan hakikati dile getiren TTB’nin yargı ile baskı altına alınmaya çalışılması, tam da mesleğimizin olmazsa olmazı bu bağımsızlığımızı hedeflemiştir. Üyeleri tarafından seçilmiş TTB Merkez Konseyi’nin bu şekilde görevden alınması kararı, yalnızca TTB’yi değil; ülkemizin demokratik örgütlerini ve demokrasi mücadelesini de hedef almaktadır.

TTB hekimi, biyolojik olduğu kadar toplumsal kökenli hastalık ve rahatsızlıkları da tedavi eden olarak tanımlamıştır. Tam da bu sorumlulukla hekimler Sağlık Bakanlığı’nın atıl ve sessiz kalmasına karşın depremde ilk ‘hazırız’ diyenler olmuş; deprem bölgelerine kendi imkanlarıyla akmıştır. Kendi yakınları enkaz altındayken hastanelere koşmuş, yıkılmış ASM’lerinin önüne çadır kurup hastalarına ulaşmaya çalışmış, aşı dolaplarındaki aşıları nasıl korurum diye çırpınmıştır” diye belirtildi.

“Halen cenazelerine ulaşamadıklarımız var”

Çökmüş sağlık sisteminin Mereş ( Maraş)merkezli depremlerde bir kez daha görüldüğü hatırlatılan mektupta, “Hekimlerin, yurttaşların yalnızlığını hep birlikte gördük, görüyoruz. Deprem bölgesinde bir tarafta haftalarca sessiz kalanlar, bir şey yapmayanlar vardı; bir tarafta da dayanışma ve fedakarlıkla çalışan bizler…

Yalnızca birbirimizin dayanışmasına sığınabildik. Yapılamaz denilen yerlerde yapılan, dayanıksız denilen hastanelerde çalıştırılmaya zorlanan onlarca hekim arkadaşımızın cenazesini enkazlardan aldık. Halen cenazelerine ulaşamadığımız hekim arkadaşlarımızı arıyoruz. Hekimlik mirasını kendisi için yol gösterici olarak gören TTB, iktidarların hoşuna gitmese de bilimsel ve toplumsal yaklaşımdan asla vazgeçmeyecek, bu tutumları gösteren her bir hekimin yanında olacak, haklarını koruyacaktır. Bize bilimsel, etik ve toplumsal sorumluluklar veren hekimliğin, zorluğunun ve onurunun farkındayız” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu