EkolojiGüncel

Yüzlerce depremle sarsılan İzlanda volkanik patlayabilir

İzlanda'nın Reykjanes yarımadasında yüzlerce deprem kaydedilmeye devam ederken ülke volkanik patlamaya hazırlanıyor. Tahliye edilen Grindavík sakinlerinin eşyalarını almaları için kasabaya kısa süreli girişlerine izin veriliyor.

İzlanda‘nın güneybatısında ve başkent Reykjavik yakınlarında bulunan Sundhnúkur ile Grindavík arasındaki sismik aktivite devam ediyor.

İzlanda Meteoroloji Ofisi dün (13 Kasım) gece yarısı ile öğle saatleri arasında, yaklaşık 900 deprem meydana geldiğini kaydetti. Son günlerde yarımadanın altında denize doğru uzanan bir magma tüneli oluştu.

Reykjanes yarımadasında, ekim ayının sonundan bu yana binlerce deprem meydana geldiği bildiriliyor. Fagradalsfjall yanardağının birkaç gün içinde patlama olasılığının yüksek olduğuna dair uyarılar yineleniyor.

Zıt yönlerde hareket eden Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik plakaları arasında yer alan İzlanda, sismik ve volkanik faaliyetler açısından küresel bir sıcak nokta konumunda.

Sismik aktivitenin boyutu ve yoğunluğu azalıyor olsa da, meteoroloji ofisi volkanik tehlike değerlendirmesinin değişmediğini ve ülkenin olağanüstü hal durumunda olduğunu söyledi.

Bir balıkçı kasabası olan Grindavík sakinlerinin ihtiyaç ve eşyalarını toplamak üzere kısa süreliğine evlerine dönmelerine izin verilmesiyle birkaç kilometre uzunluğunda büyük kuyruklar oluştu.

Yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığı kasabanın şimdiden büyük zarar gördüğü ve yollarda büyük çatlaklar oluştuğu belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu