EmekGüncel

AMED | Genel-İş Sendikası: Sefalet ücretine mahkum olmayacağız

Amed Bağlar Belediyesi çalışanları, Genel İş ve belediye arasında yürütülen ek protokolün sonuçsuz kaldığını belirterek, sefalet ücretini kabul etmeyeceklerini söyledi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Amed 2 No’lu Şubesi, Bağlar Belediyesi’yle yürütülen ek protokol çalışmalarının sonuçsuz kalması üzerine belediye önünde açıklama yaptı.

“Sefalet ücretine hayır” pankartının açıldığı eylemde açıklamayı Genel İş Amed 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Behçet Barut okudu. Barut, işçilerin enflasyon, zam, yoksulluğun pençesinde yaşam savaşı verdiğini belirterek, “Deprem nedeniyle kentimizde yıkımlar sebebiyle konut krizi had safhada ve şu anda kiralar 10 bin TL’den başlıyor. Ülkede devam eden kriz karşısında belediye yetkilileri ile ücrette iyileştirme yapılması noktasında görüşmeler yapıyoruz. Hükümet yetmese de bazı iyileştirmeler yaptı. Peki, bizim aylardır görüşmelerimizden ne sonuç çıktı. Maalesef bir arpa boyu mesafe kat edilemedi” dedi.

Görüşmeler sonucunda verilen kararları kabul etmediklerini söyleyen Barut, “Öneri olarak sunulan yemek bedelinin 55 TL’den 96 TL’ye, yol ücretinin de 13 TL’den 28 TL’ye çıkarılması teklifini kabul etmiyoruz. Yaz kış, 50 derece sıcakta, dondurucu soğukta durmadan çalışıyoruz, emeğimizin hakkını istiyoruz. Sefalet ücretine mahkûm bırakılmayı kabul etmiyoruz. Belediyenin önerisinin, kısa bir süre sonra açıklanacak yeni asgari ücretin de altında kalacağı aşikârdır” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu