DünyaGüncel

Avustralya, İsrail ile silah ticaretine yönelik protestolar sürüyor

İsrail'in Filistin'e yönelik soykırım saldırıları sürerken F-35 savaş uçağı için önemli parçalar üreten Avustralyalı firmaların önünde düzenli olarak protestolar gerçekleşiyor.

Melbourne’un endüstriyel kuzeyinde yer alan Heat Treatment Australia (HTA), İsrail’in Gazze’yi bombalamak için kullandığı F-35 Müşterek Taarruz Uçaklarının üretiminde hayati bir rol oynayan Avustralyalı bir şirket.

ABD’li askeri dev Lockheed Martin’in bir ürünü olan savaş uçağının parçalarını güçlendirmek için ısıl işlem uygulanan bu sıradan fabrikanın önünde aylardır yaklaşık 200 kişinin katıldığı haftalık protestolar düzenleniyor. Protestocular zaman zaman eylemleriyle üretimi durdurmuş olsalar da, HTA gibi fabrikaların içinde neler olup bittiğine dair endişelerini koruyorlar.

Filistin için Hume adlı yerel grubun protesto organizatörü Nathalie Farah, Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, “İşçileri rahatsız etmek için toplu grevi yapmaya karar verdik ve bir günlüğüne işi durdurmayı başardık,” dedi. “Bunun bir kazanım olduğunu düşünüyoruz.”

Protestocular ayrıca Melbourne’un güneydoğusunda bulunan ve uçağın bomba bölmesi kapılarının önemli bir bileşeni olan F-35’in “yukarı kilit aktüatör sistemi”nin dünyadaki tek üreticisi olan Rosebank Engineering’i de protesto etti.

Kaynak: ALJAZEERA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu