Güncel

Hatimoğulları Gemik girişinde seslendi: Öcalan’ın özgürlüğünü sağlayalım

Gözaltı, abluka ve kötü hava koşullarına aldırış etmeyen kitle, ulaştıkları Gemlik'ten Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep etti. Gemlik girişine ulaşan grup içerisinde yer alan HEDEP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları, ‘Öcalan’ın özgürlüğünü sağlayalım. Yürüyüşümüz devam edecek’ dedi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde mutlak tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için Bursa’nın Gemlik ilçesine doğru başlatılan “Özgürlük Yürüyüşü” devam ediyor. Çevre kentlerden birçok kişi, yüzlerce araçla dünden bu yana Gemlik’e doğru yol alıyor.

Vekil aracı vinçle kaldırıldı

Ege ve Marmara bölgelerinden de çok sayıda kişi, bu sabah yola çıktı. Bursa ve ilçelerini ablukaya alan polisler, Gemlik girişinde araçları tek tek durdurdu. Aracı durdurulan kitle, soğuk ve yağışlı havaya rağmen halaya durdu.

Öte yandan HEDEP Amed Milletvekili Serhat Eren’in aracı, İstanbul’un Tuzla ilçesinden Gemlik’e giderken durduruldu. Eren’in aracı vinçle polis tarafından kaldırıldı.

Polis ablukası

Yürüyüşün ana merkezi olan Bursa’da ise halk, Yıldırım ilçesi Arabayatağı mahallesinde bir araya geldi. Toplanma alanının etrafı polisler tarafından abluka alındı. Yine İnegöl ve Yıldırım ilçelerinde bulunan parti binalarının da polis tarafından ablukaya alındığı öğrenildi. İnegöl’de partililerin bina dışına çıkışına izin verilmezken, Yıldırım ilçe örgütünde ise kapının dahi açılmasına izin verilmediği aktarıldı.

Hatimoğulları Bursa’dan seslendi: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlayalım

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile vekillerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi, Gemlik’e 20 kilometre kala Orhangazi yolu üzerinde açıklama yaptı. Hatimoğulları, tecridin kaldırılması için Gemlik’e yürüdüklerine işaret ederek, “Günlerdir Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında devrimciler, demokratlar, yurtseverler eylem düzenliyor. Türkiye ve dünya kamuoyuna çağrılar yapıyor” dedi.

Hatimoğulları, “Dün Amed’de, Çukurova’da, Serhat’ta, Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında çeşitli eylem ve etkinlikler düzenledik. Dünden beri adeta polis ve kolluk güçleri alarma geçmiş gibi her yerde bize fiili engelleme gerçekleştirdiler. Dün de çok sayıda arkadaşımız gözaltına alındı. Bugün de Ege ve İzmir’den gelen arkadaşlarımız engellendi, gözaltına alındı. İstanbul’da aynı şekilde engellemeler oldu. Şu an Türkiye’nin dört bir yanında insanlar akın akın buraya gelmek istiyor. Kolluk güçlerinin ciddi bir baskısı ve engellemesiyle karşı karşıyayız. Şu bilinsin; halkın iradesi buradadır. Kürt halkı başta olmak üzere Türkiye ve Ortadoğu halkları buradadır. Halk ‘Kürt sorunu bir an önce barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmelidir’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘Yürüyüşümüz devam edecek’

“Kürt sorunu çözülmeden Türkiye halkının demokratik bir ortamda yaşama imkanı yoktur” diyen Hatimoğulları, şöyle devam etti:

“Ortadoğu’da savaş ve çatışmaların bitmesi için Kürt sorunun bir an önce çözülmesi, Rojava’da Kürt halkının statüye sahip olması ve haklarına kavuşması talep edilmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmediği, İmralı tecridi devam ettiği, Sayın Öcalan muhatap alınmadığı sürece bizler çatışmalara, savaşa ve ayrıştırıcı siyasete kurban olacağız.

Gelin bu sorunu barışçıl yollarla çözmenin formülü üzerinde çalışalım, gelin İmralı tecridini kaldıralım. Gelin Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşmasını birlikte sağlayalım. Buradan yürüyüşümüze devam edeceğiz. Türkiye’deki ve uluslararası bütün demokratik güçler, hak, hukuk ve adalet arayan kurumlara çağrımızdır; gelin hep birlikte bu sorunun çözümüne katkı sağlayalım. Bütün Türkiye ve Kürdistan halkına buradan duyurumuzdur; yürüyüşümüz devam edecek.”

Kitle, konuşmanın ardından “Bê Serok jiyan nabe” sloganı attı. (Yeni Yaşam)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu