Güncel

HKP (Maoist) Merkez Komitesinin bir üyesi Haydarabad’da tutuklandı

Telangana DGP Anjani Kumar Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Maoist Parti Merkez Komite üyesi Sanjay Deepak Rao ve Elias Vikas'ın Haydarabad'da tutuklandığını söyledi.

Sanjay Deepak Rao polis tarafından medya önüne çıkarıldı. Polise göre Sanjay Deepak Rao HKP (Maoist) merkez komite üyesi ve Tamil Nadu, Kerala, Karnataka ve Trijunction Jungle’ı kapsayan Batı Ghats Özel Bölge Komitesi sekreteridir. Üç gün önce hastalığı nedeniyle tedavi için Haydarabad’a geldi.

Polis bilgi aldı ve onu tutukladı. Maharashtra’nın Thane bölgesindeki Ambernath’tan gelen Dipak Rao, Maharashtra’daki Dhule ve Bangalore’da iki kez tutuklanıp hapse atıldı. Uzun süre Maharashtra’da çalışan Rao, Maoist lider Manivasagam’ın 2019’da Palakkad’daki çatışmada ölmesinin ardından 2020’den bu yana Batı Ghat faaliyetlerine katılıyor. DGP, Haydarabad polisinin Telangana İstihbarat Departmanının Cuma sabahı Kukatpally’deki Malaysia Township yakınlarında Sanjay Deepak Rao’yu yakaladığını söyledi.

Kendisinden altı gerçek mermi içeren bir tabanca ve bir dizüstü bilgisayar ele geçirildi. Anjani Kumar, “Maharashtra’daki Thane’nin Ambernath East bölgesindeki Sivagandha Nagar’ın yerlisi olan Deepak Rao, sadık bir komünist sendika lideri olan babasının etkisi altında sol ideolojiye yöneldi” dedi. Deepak Rao, 1983’te Jammu ve Keşmir’de B. Tech okurken arkadaşlarıyla birlikte Keşmir halk hareketini destekledi.

Oradan döndükten sonra ilk olarak Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) Kurtuluş (HKP ML) Merkezi Yeniden Örgütlenme Komitesi (CRC), HKP ML Naxalbari’de çalıştı. Deepak Rao 1999 yılından bu yana CPI ML Naxalbari’de Maoist Parti’nin eski Merkez Komite üyesi Ajith parti adlı Konath Muralidharan ile birlikte çalışmaktaydı.

Deepak Rao Maharashtra Eyaleti CPI ML Naxalbari’den sorumluydu. HKP Naxalbari partisinin HKP (Maoist) ile birleşmesinin ardından Deepak Rao Maoist partinin merkez komitesinin bir üyesi oldu.

Kaynak: http://avaninews.com/article.php?page=3620

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu