DünyaGüncel

YEREVAN | Silah Teslim Etmeyen Garen Cavalyan (Kyuğ)

Karabağ askeri gücü komutanlarından Garen Cavalyan savaşçılarıyla birlikte silahlarını teslim etmeme kararı aldı

Artsakh’tan Ermenistan’a doğru kitlesel göç sürerken Yerevan’da gösteriler devam ediyor. Derin bir hüzün, tarifi zor acı, yalnızlık, çaresizlik, öfke, bir şeyler yapma isteği halkın çoğunluğunda egemen. Hemen herkesin bir fikir sunduğu, bir yorum yaptığı Yerevan’da yaşam devam ederken gözler Artsakh’da yaşamaya ve direnmeye devam edenlerin duruşunda. Kulaklar ise onların söylediği sözlerde.

Kargaşa ve kaos devam etmektedir. Dışarıdan yardım ve umut bekleyenler olduğu gibi TC destekli Azeri saldırılarının yakında Ermenistan’a yöneleceğini ve şimdiden silahlanmak ve savaşa hazır olmak gerektiğini açıklayanlar da var.

Artsakh’da direnenlerin olduğu, bütünüyle silahların bırakılmadığı yönünde bilgiler gelmekte. Karabağ askeri gücü komutanlarından Garen Cavalyan savaşçılarıyla birlikte silahlarını teslim etmeme, direnme kararı aldı. “Ben askerim, işim savaşmaktır” diyen yaşı ileri komutan Garen Cavalyan, Ermeni halkının onur ve özgürlük yüzü olmakta kararlıdır.

Bulundukları bölgelere yönelik yüzlerce Azeri askerinin saldırısına karşı dokuz kişilik direnişçiyle verdikleri yanıtla yüze yakın düşman askerini (Azeri basını kayıplarının 190 olduğunu açıkladı) savaş dışı bıraktıklarını açıklayan komutan Garen Cavalyan “Ben Ermeni ordusunun zaferinin şerefine içmeye devam edeceğim” diyerek halka seslenmeyi de ihmal etmedi ve “Sabırla silahlanın. Ya yaşam ya ölüm” diyerek direnişe devam etmelerini açıkladı.

Bugün Ermenistan’da merak edilen şahıs olma özelliğini taşıyan “Yeğniklerin arslanı” komutan Garen’in, Azeriler tarafından öldürüldüğü haberlerinin yalan olduğu anlaşıldı. En zor koşullarda kahramanlık örneği göstermeye devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu