Güncel

“Sırbistan Hükümeti’ne Soruyoruz!”

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi, Piroğlu’nun Sırbistan İnfaz Kanuna göre hapishanede geçirmesi gereken sürenin 12 Eylül 2023'te dolmasına rağmen neden tahliye edilmediği soruldu.

27 aydır Sırbistan’da tutsak edilen Ecevit Piroğlu için Özgürlük İnisiyatifi bir açıklama yayınladı.

Türkiye’ye iadesinin reddedilmesinin ardından polis kumpası kurularak 1 yıl daha hapis cezası verilen Piroğlu’nun Sırbistan İnfaz Kanuna göre hapishanede geçirmesi gereken süre 12 Eylül 2023 günü doldu. Ancak halen tahliye taleplerine yanıt verilmeyen Piroğlu adına inisiyatif bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle;

Türkiye’nin iade talebinin Sırbistan Yüksek Mahkemesi’nce “Hukuka aykırı” bulunarak reddedilmesine rağmen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu kısa bir özgürlüğün ardından 12 Ocak’ta kurulan bir polis kumpası sonucu yeniden tutuklanarak 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

1- Sırbistan Ceza İnfaz Kanunları’na göre; hapis cezalarının 2/3’ünün infaz edilmesinin ardından genel olarak uygulanan salıverme kuralı Piroğlu için neden halen uygulanmıyor? 12 Eylül’de bu süreyi dolduran Piroğlu için “kişiye özel hukuk” mu uygulanacak?

2- İade davası ve kumpas davası sonucunda 27 aydır tutsak olan Piroğlu’nun halen çeşitli nedenler üretilerek özgürlüğünden alıkonulması uluslararası sözleşmelere ve Sırbistan yasalarına göre suç teşkil etmez mi?

3- 138 gün açlık grevinin ardından cezaevi koşullarında uygun tedavisi yapılamayan Piroğlu’nun tutsaklığının keyfi uzatılması oluşan kalıcı sağlık sorunlarını ağırlaştıracaktır. Kendi anadilinde refakatçisi ile uygun koşullarda uzun süreli tedavi ihtiyacı olan Piroğlu’nun tahliyesinin engellenmesi “kişi hak ve özgürlüklerine” karşı işlenmiş bir suç değil midir?

4- Türkiye’ye bağlı paramiliter ve yasadışı silahlı güçler tarafından tehdit edilen ve can güvenliği risk altında olan Ecevit Piroğlu’nun salıverilmesi halinde Sırbistan Hükümeti önlem almış mıdır?

Ecevit Piroğlu’nun tahliye edilmesi için Sırbistan yasalarına göre de gerekli süre dolmuştur. Sırbistan Devleti’ni Ecevit Piroğlu’nu avukatlarının gözetiminde derhal özgür bırakmaya çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu