Güncel

“Hrant Dink’in ölüm emrini verenler aramızda dolaşıyor”

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesi ile bir kez daha adaletsizliği yaşadıklarına dikkat çeken Rakel Dink, “Dink’in ölüm emrini verenlerin aramızda dolaştığını biliyoruz. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik” dedi.

Hrant Dink Vakfı, “Cumhuriyet’in 100 yılında Azınlık Hakları Konferansı” adıyla İstanbul Şişli’de bulunan Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda uluslararası konferans düzenledi.

İki gün sürecek olan konferansta, “Kavramsal Çerçeve ve Azınlıkların Korunması” ve “Lozan ve Sonrası Azınlıklar” başlığıyla iki gündem tartışılacak.

Konferansın ilk gününde açılış konuşmasını 19 Ocak 2007 tarihinde katledilen Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink gerçekleştirdi.

Rakel konuşmasında Hrant’ın katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesine dair, “Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi” dedi.

Katillerle yıllardır aynı havayı soluduklarını söyleyen Rakel, şu ifadeleri kullandı:

“Hrant Dink’in ölüm emrini verenlerin aramızda dolaştığını biliyoruz zaten. Sabahattin Ali’nin, İlhan Erdost’un, Zeki Tekiner’in, Uğur Mumcu’nun, Musa Anter’in katilleriyle aynı havayı soluduğumuzu bilmiyor muyuz? Mesele hiçbir zaman şu ya da bu kişinin 3-5 yıl fazla ya da az ceza alması değildir.

İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik. Bu dava adaletin yerini bulması, ülkenin demokratikleşmesi için olmazsa olmazdır dedik. Yargıtay ilk kez saçmalamış gibi yapamıyoruz, Dink’in kalemini kıran aynı Yargıtay değilmiş gibi yapamıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu