EkolojiGüncel

İliç’te arama kurtarma çalışmalarına ara verildi

çişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan heyelan bölgesindeki kayma durana kadar arama kurtarma çalışmalarına ara verildiğini açıkladı.

İliçte toprak kaymasıyla gerçekleşen  işçi ve doğa katliamının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen şu ana kadar işçileri kurtarmak için hiçbir şey yapmayan hükümetten yeni bir açıklama geldi.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçinin arama kurtarma çalışmalarına, adli sürece ve bölgede yürütülen ölçümlere ilişkin bakanlar tarafından yeni açıklamalar yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gazetecilere konuştu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan heyelan bölgesindeki kayma durana kadar arama kurtarma çalışmalarına ara verildiğini açıkladı.

Yerlikaya, “Olayın olduğu andan itibaren, çok büyük bir seferberlik halinde çalışmalar sürüyor. 3 bine yakın personel, 800’ün üzerinde araç gereç var. Bu büyük bir kaza. Büyük bir kütleden bahsediyoruz. 2 milyon metreküp bir kütle. Kayma hiçbir şekilde durmadı. 3 gün öncesinde güvenlik gerekçesi nedeniyle arama faaliyetlerine ara vermiştik. Sebebi de önce arama işini yapan arkadaşlarımızın güvenliğini öncülüyoruz. Yukarıdaki stent de aktif şekilde kaymalar devam etti. Sabırlı ve Mangal açık ocağındaki faaliyetlere ara veriyoruz. Aşağıdaki güvenli çalışmaya vesile olana kadar arama çalışmalarına ara veriyoruz. Güvenle çalışabilirsiniz denildiği anda faaliyetlere devam edilecek” dedi.

İliç’te meydana gelen heyelan sonucu madende göçük altında kalan 9 işçinin aileleri, arama kurtarma çalışmalarının durdurulmasına karşı maden alanına yürüdü. Kapıyı zorlayan işçi yakınları “açın kapıyı” diyerek tepki gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu