Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GüncelKültür&SanatMakaleler

Ken Loach’un üç filmi Engelsiz Filmler Festivali’nde

Festivalin, kendilerine has üsluplarıyla iz bırakmış sinemacılara yer verdiği yeni bölümü "Parmak İzi" kapsamında "Umudunu Kaybetme" (The Old Oak), "Kerkenez" (Kes) ve "Yağan Taşlar" (Raining Stones) gösterilecek.

İngiltere işçi sınıfını merkeze alan filmleriyle tanınan yönetmen Ken Loach’un üç yapımı Engelsiz Filmler Festival’nin programında yer alıyor.

Festivalin, kendilerine has üsluplarıyla iz bırakmış sinemacılara yer verdiği yeni bölümü “Parmak İzi” kapsamında “Umudunu Kaybetme” (The Old Oak), “Kerkenez” (Kes) ve “Yağan Taşlar” (Raining Stones) gösterilecek.

Bu yıl on birinci kez gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali, 20-26 Ekim tarihleri arasında Ankara’da ve 4-5 Kasım’da Eskişehir’de izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival programının bir bölümü 20-26 Ekim tarihleri arasında çevrim içi olarak tüm Türkiye’den de takip edilebilecek.

Loach, kariyerine başladığı 1960’lı yıllardan bu yana perdeye taşıdığı hikâyelerle özellikle işçi sınıfının güncel sorunlarını sinema aracılığıyla tarihe not düşüyor.

Seçki kapsamında izleyiciyle buluşacak olan filmler arasında yer alan ve bu sene Cannes Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde dünya prömiyerini gerçekleştiren Ken Loach’un son filmi “Umudunu Kaybetme” (The Old Oak) seyircisine yine tam olarak bugüne ait toplumsal bir hikâye vadediyor. Adını maden işçilerinin yoğun olarak yaşadığı bir kasabadaki pub’dan alan film, usta yönetmenin verdiği röportajlara göre “muhtemelen” son filmi.

1969 yapımı “Kerkenez” (Kes) filmi Ken Loach’un sinema dünyasına adını duyurduğu bir başyapıt olarak kabul ediliyor. Bugün birçok otorite tarafından İngiliz sinema tarihinin en iyi filmleri arasında anılan “Kerkenez”, okulda ve evde gördüğü baskıdan bunalan 15 yaşındaki Billy’nin Kes adını verdiği bir kerkenez ile kurduğu bağı anlatıyor.

“Yağan Taşlar”, İngiltere’nin yoğun bir işsizlik krizi içinde olduğu bir dönemde geçimlerini sağlamak için her türlü yola başvuran ailelerin hikâyesini anlatıyor.

*Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, tüm etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu